Plzeň opravuje silniční most v Liticích

31.07.2022 16:45 | Tisková zpráva

Most v plzeňské městské části Litice se po několika desítkách let dočká velké opravy. Během ní po něm přejíždějí jen vozidla MHD a přecházejí pěší. Za stavbu, která zahrnuje i přeložku vodovodu, zaplatí Správa veřejného statku města Plzně přes 25 milionů korun. Motoristé musí od pondělí 18. července volit objížďku, a to do konce listopadu. Linek MHD se uzavírka mostu nedotkne.

Plzeň opravuje silniční most v Liticích
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Most na Klatovské ulici v Liticích převzalo město před osmi lety od Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Při jeho důkladné kontrole se ukázalo, že není v nejlepším stavu, proto bylo nutné připravit opravu. Ta začala v pondělí 18. července. „Most je sice staticky v dobré kondici, ale jinak potřebuje velkou opravu. Musí se vyměnit izolace i všechny vrstvy vozovky na něm, včetně zábradlí. S nadsázkou lze říci, že kromě nosné konstrukce a sochy svatého Jana Nepomuckého, ochránce poutníků a cestovatelů, na mostě po opravě nezůstane již nic původního,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy a životní prostředí Michal Vozobule.

„Musíme obnažit most až na klenbu v jeho starší části a rámovou konstrukci v té novější. Pak opravíme klenbu a kamenné opěrné zdi, betonové konstrukce budou sanovány. Poté bude provedena nová izolace a nad ní ochranná vrstva ze železobetonu, následně bude vybudováno celé souvrství vozovky. Most získá na krajích nové římsy a zábradlí, vozovka bude zúžena a chodníky rozšířeny. Spolu s opravou mostu proběhne i vynucená výměna vodovodu. Ten je totiž veden mostní konstrukcí,“ popsal plánovanou opravu Václav Šašek ze Správy veřejného statku, který má stavbu na starosti. Podkladem pro návrh opravy jsou výsledky diagnostického průzkumu i prohlídek mostu. Projektová dokumentace se tak začala připravovat již v roce 2017 a na základě výsledků z diagnostiky a požadavků z vodárny byla v 2020 postupně aktualizována. Na počátku letošního roku nabylo platnosti stavební povolení, takže oprava mohla letos začít.

Oprava mostu bude probíhat po polovinách tak, aby zůstal vždy průjezdný jeden pruh komunikace. Od 18. července do konce listopadu je most pro individuální dopravu uzavřen. Vozidla MHD projíždějí po stavbou nezasažené polovině mostu, pěší přecházejí po chodníku. Během budování přeložky vodovodu ale nebude možné v Liticích několik dní odbočit z Klatovské ulice do Řepné, která bude touto stavbou zaslepena. Vjezd do Řepné ulice tak bude možný pouze ve směru od přivaděče. Individuální automobilová a nákladní doprava bude odkláněna na dálniční přivaděč.

Kamenný most s jedním polokruhovým obloukem překonává potok uprostřed Litic, které jsou od roku 1990 součástí Plzně jako její Městský obvod Plzeň 6-Litice. Nosnou konstrukci mostu tvoří kamenná klenba s kamennými opěrami, která byla na povodní straně rozšířena o železobetonovou monolitickou desku založenou na železobetonových opěrách. Koryto potoka, který teče pod mostem, je regulováno betonovými zdmi se dvěma opěrami, u kterých je uložena kanalizace. Ve vysoké části těla mostu byla dodatečně v polovině 19. století osazena barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Ta je jako jediná památkově chráněná, a proto bude během stavby chráněna bedněním. Litice při této příležitosti pátrají po historických fotografiích mostu, které pomohou lépe zmapovat jeho historii. Vyzývají proto pamětníky, zda by poskytli úřadu k zapůjčení historické fotografie této stavby, jejíž postupné stavební proměny nejsou dostatečně zdokumentovány, případně je poslali v elektronické formě na postaumo6@plzen.eu.

„Příjezdová komunikace do Plzně, na které se most nachází, byla vždy klíčovou nejen pro obyvatele Litic, ale i pro ty, kteří do Plzně přes Litice jeli. Teď, když je to do Plzně rychlejší po přivaděči, nebude uzávěra mostu při opravě pro běžný provoz řidiče tak omezovat,“ doplnila litická starostka Blanka Kantová.

Stavbu provádí firma ROBSTAV, k. s. a Správa veřejného statku města Plzně za ni zaplatí dle smlouvy o dílo 25 090 401 korun včetně DPH.

Správa veřejného statku města Plzně je příspěvkovou organizací města Plzně, která se dle statutu města stará o městské nemovitosti, jejich údržbu a rozvoj. V její kompetenci tedy je správa, údržba městských komunikací včetně některých chodníků a stezek, správa veřejného osvětlení a světelného signalizačního značení, správa a údržba lesů a rybníků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

16:31 Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devá…