Plzeň začne s těžbou stromů poškozených klimatickými vlivy a přestárlých dřevin

06.02.2024 19:26 | Tisková zpráva
autor: PV

V průběhu února a března letošního roku se v městských lesích začne s kácením dřeva. Týkat se bude dřevin poškozených vlivem extrémního počasí, ale také chřadnoucích přestárlých porostů. Jedná se o lesy u Ejpovic, Chotěšova, Kokotských rybníků, kde Plzeň vlastní pozemky, či v okolí plzeňské Valchy a Nové Hospody. Návštěvníci lesů by tak měli být ohleduplní, dodržovat pokyny lesníků a s ohledem na vlastní bezpečnost nevstupovat do míst, kde se aktuálně těží.

Plzeň začne s těžbou stromů poškozených klimatickými vlivy a přestárlých dřevin
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň

Velké škody způsobil těžký sníh v prosinci minulého roku, kdy lámal a vyvracel mladé borovice v lesních komplexech Čilina u Ejpovic a Dubovec u Chotěšova. Celková plocha zničených mlazin, které se budou muset obnovit, činí bezmála tři hektary. „Obnova bude spočívat ve vyřezání polámaných a jinak poškozených stromů, které budou následně zpracované do štěpky. Na vzniklých holinách budou již v průběhu letošního jara vysázené takzvané meliorační a zpevňující dřeviny, jako jsou jedle bělokorá, douglaska tisolistá nebo buk lesní,“ přiblížil Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Intenzivní vítr při svých nárazech koncem prosince vyvracel stromy, zejména smrky, lámal jejich kmeny i koruny. Nejvíce zasažen byl lesní komplex Kokotsko. „Hlavní příčinou větší míry poškození v této lokalitě je snížená stabilita porostů kvůli kůrovcové kalamitě. Vzhledem k rozptýlení jednotlivých zlomů a vývratů nebude možné využít harvestorové technologie a stromy zpracují lesníci s motorovými pilami a přepraví je menší kolové traktory,“ sdělil Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství ze Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

22:41 Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

Stánek města nabídl odpočinek i prostor pro sdílení názorů.