Praha 3 otevírá nové infocentrum a zve na oslavy povýšení Žižkova na město

10.05.2014 16:47

Ve středu 14. května se veřejnosti otevřou nově zrekonstruované prostory na rohu náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice, ve kterých bude třetí městská část poskytovat celou řadu služeb stálým obyvatelům Prahy 3 i jejím návštěvníkům. Zároveň nově otevřené informační centrum nabídne pestrý kulturní program, který souvisí i s oslavami 133. výročí povýšení Žižkova na město, v rámci nichž se uskuteční koncert kapely Hradišťan v kostele sv. Prokopa a fotbalové utkání základních a mateřských škol.

Praha 3 otevírá nové infocentrum a zve na oslavy povýšení Žižkova na město
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 3

Slavnostního otevření, které proběhne ve středu 14. května od 15 hodin, se zúčastní také starostka třetí městské části Vladislava Hujová.    

„Původní idea byla taková, že otevřením informačního centra podpoříme snahu městské části o zápis kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na seznam UNESCO. Tento plán jsme ale brzy rozšířili, takže centrum bude nakonec fungovat také jako recepce městské části, která usnadní občanům Prahy 3 kontakt s úřadem a poradí jim s vyřízením potřebných záležitostí,“ vysvětlila starostka Hujová s tím, že součástí činnosti infocentra bude také pořádání odborných seminářů a zajímavý kulturní program.

Kromě propagace kostela Nejsvětějšího Srdce Páně a dalších turistických cílů v Praze 3 tak bude centrum poskytovat také celou řadu veřejných služeb včetně poradenství ve věci jednotlivých agend městského úřadu. Obyvatelé budou moci v místě využít podatelnu úřadu, k dispozici jim bude pro vyřízení jejich záležitostí rovněž bezplatný přístup k internetu a kopírovací služby. Každý týden ve středu bude navíc městská část v prostorách infocentra poskytovat pravidelné poradenské služby a prezentace odboru sociálního, bytového a živnostenského úřadu městské části. Jednou za 14 dní tu pak bude vždy ve čtvrtek v tzv. Plečnikově salonku probíhat promítání celovečerních filmů, na jejichž dramaturgii se podílí kino Aero. První projekce se uskuteční již 15. května od 18 hodin - na programu bude film "Trabantem až na konec světa".

„Věřím, že občanům naší městské části nabídneme širokou škálu služeb a poradenské činnosti. Vše potřebné mohou vyřídit i ve velmi vstřícnou dobu, a to nejen během pracovního týdne, ale i mimo něj. Dvakrát v týdnu, v pondělí a ve středu budeme k dispozici od 9 do 19 hodin, v ostatní dny pak od 9 do 16 hodin a zkušebně také zavedeme sobotní provoz od 9 do 16 hodin,“ přiblížila vedoucí Informačního centra Eva Slezáková.

Informační centrum nabídne zajímavý kulturní program
 

Nejen prostory nově otevřeného informačního centra, ale také jeho nejbližší okolí se ve středu 14. května promění v živý výstavní a komunikační prostor plný neformální zábavy. V rámci oslav, kterými si Praha 3 připomíná 133 let od doby, kdy byl Žižkov povýšen na město, se tu totiž odehraje slavnostní otevření nového Informačního centra městské části.

„Pro návštěvníky jsme připravili pestrý kulturní program, jehož součástí budou výstavy fotografií, neobvyklá hudební produkce, prohlídky přilehlého kostela Nejsvětějšího Srdce Páně a ve spolupráci s divadlem Járy Cimrmana také malé překvapení,“ představil středeční program vedoucí oddělení vnějších vztahů a komunikace Tomáš Čekal, podle kterého bude mít otevření centra formu jakési sousedské slavnosti, do které se zapojí i obchodníci a prodejci v jeho blízkém okolí.

Od 15 hodin bude ve vnitřních prostorech Infocentra k vidění výběr toho nejlepšího z úspěšné výstavy fotografií Zapomenuté žižkovské pavlače, která se loni uskutečnila v Muzeu hl. m. Prahy. Jen pár metrů přes ulici pak bude pod širým nebem instalována expozice unikátních historických snímků Žižkova z archivu Michala Vronského. O zábavu příchozích se také postará na chodníku umístěný „pianoautomat“, kde si každý kolemjdoucí bude moci u živého interpreta objednat skladbu na přání.

Živý jukebox následně vystřídá akustický koncert jazzové kapely, který se odehraje v prostoru poblíž kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Jeho prostorami pak ve třech prohlídkách od 16.00, 16:45 a 19:00 provede zájemce o architekturu a historii tohoto svatostánku Michal Patrný z klubu Za starou Prahu. Prohlídky sice budou zdarma, návštěvníci si ale budou muset před jejich absolvováním vyzvednout vstupenky, které budou k dostání v Infocentru. V jeho prostorách by se také měla uskutečnit improvizovaná přednáška, kterou pro návštěvníky připraví herci z divadla Járy Cimrmana.

„Kromě akcí, které se uskuteční v den slavnostního otevření, připravujeme pro naše spoluobčany celou řadu zajímavých přednášek k aktuální problematice, které budou probíhat pravidelně každou středu. Ob týden, vždy ve čtvrtek pak bude v centru fungovat filmový klub, který připravujeme společně s kinem Aero,“ vysvětlila vedoucí informačního centra Eva Slezáková (podrobný program viz níže).

V rámci oslav povýšení Žižkova na město zve Praha 3 na koncert a fotbalové utkání

Od roku 1881 se Žižkov může pyšnit tím, že byl začleněn do Velké Prahy a od té doby se píše jeho historie. Tuto událost si třetí městská část připomene slavnostním koncertem v kostele sv. Prokopa, kde 13. května od 19.30 hodin zahraje folklórní kapela Hradišťan, která je vyhledávaná pro svoji vysokou interpretační úroveň, a fotbalovým utkáním mateřských a základních škol, které proběhne v ten samý den od 9 hodin v areálu Viktorie Žižkov. Fotbalový den na Viktorce se uskuteční pod mottem „Hraj, směj se a bav se s míčem u nohy“ a žižkovská radnice na něj zve všechny fanoušky fotbalu z Prahy 3.

Nač zajít do Infocentra Prahy 3 (květen-červen 2014)

Odborné semináře:
21. 5. – Pěstounská péče a pěstounská péče na přechodnou dobu (odbor sociálních věcí ÚMČ)
11. 6. – Dědictví a související majetkoprávní vztahy (odbor sociálních věcí ÚMČ)
25. 6. – Poradna pro oblast bydlení (dluhy na nájmu, výměna bytu, nákup bytu, spory se sousedy, zakládání SVJ apod. - odbor sociálních věcí ÚMČ)
28. 5. – Změny občanského zákoníku týkající se nájemních vztahů k bytům a nebytovým prostorám (odbor bytů a nebytových prostor ÚMČ)
4. 6. – Správní delikty právnických a fyzických podnikajících osob (živnostenský odbor ÚMČ)

Filmové projekce (od 18.00 hod.):
15. 5. - Trabantem až na konec světa (2013)
29. 5. - Rivalové (2013)
12. 6. - Černá vdova (2012)
26. 6. - Až vyjde měsíc (2012)


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Praha3.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový Bor: Ve městě jsou další kontejnery na sběr kovů a skla

20:32 Nový Bor: Ve městě jsou další kontejnery na sběr kovů a skla

Město Nový Bor rozšířilo počet míst, kam mohou lidé odevzdávat vytříděné kovové obaly a bílé sklo. Š…