Praha 5: Den otevřených dveří v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici

02.05.2019 8:38

„Dne 6. května 2019 od 10 hodin se v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici 10 koná den otevřených dveří. Pozvánka platí i pro naše Wellness centrum pro seniory, nacházející se v přízemí domu. V našem wellness centru vás naše pracovnice naučí jednoduchou obličejovou masáž a zároveň se v naší komunitní zahradě dozvíte něco o japonských kokedamách, které si osobně vyrobíte,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Den otevřených dveří v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici
Foto: Praha 5
Popisek: Dům s pečovatelskou službou v Zubatého ulici v Praze 5

Budova Domu s pečovatelskou službou v Zubatého ulici 10 je opředena bohatou historií. Historickou reminiscencí se dostaneme do přelomu 16. a 17. století, kdy se na tomto místě nalézal panský dvůr s usedlostmi Prstenka a Maxmiliánka, Na místě, kde se nachází právě náš Dům s pečovatelskou službou (dále jen DPS), bylo pravděpodobně hliniště cihelny. Do poloviny 19. století vlivem industrializace začaly na předměstí Smíchova při břehu Vltavy vyrůstat právě i cihelny. V roce 1891 se lokalita ulic Zubatého a Arbesova náměstí stala nejhezčím náměstím Smíchova.

Teď se však vraťme opět do současnosti. Městské části Praha 5 se ve spolupráci s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 p.o. (dále jen CSOP) povedlo v roce 2014 získat celý dům jako ucelený bytový komplex pro byty s pečovatelskou službou, o který je ze strany seniorů velký zájem. Jedná se o dům s pečovatelskou službou (dále jen DPS), kde mají možnost bydlet senioři, kteří jsou sice schopni samostatného bydlení, ale využívají pečovatelských služeb z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu a částečného omezení soběstačnosti. Tato forma bydlení se stává velmi žádanou, oblíbenou a potřebnou. Nutné je i ji podporovat a rozvíjet.

Senioři zde mají pocit bezpečí, sounáležitosti, nejsou opuštění a nezůstávají na nic sami. Mají však zachováno své soukromí, na které jsou zvyklí a které je nutné respektovat. Městská část Praha 5 však ještě zřídila 13 bytů s pečovatelskou službou v bytových domech, které svým vybavením odpovídají bytu v DPS. Tyto byty jsou v ulici Štefánikova 259/51, Praha 5 (10 bytů), Štefánikova 248/28, Praha 5 (3 byty). V DPS Zubatého 10, Praha 5 je celkem 34 bytů, z toho 20 garsoniér a 14 bytů 1+1. Byty jsou 1. kategorie, vybavené kuchyňskou linkou a vestavěnou skříní.

Přidělování bytů v DPS, ale i bytů s pečovatelskou službou upravují Zásady nájmu bytů zvláštního určení, tj. bytů v DPS, a najdete je na stránkách www.csop5.cz. Žádosti o přidělení bytu v Domě s pečovatelskou službou vydává CSOP, nám. 14. října 11. Výhodou tohoto typu bydlení je, že si senioři mohou zařídit byty vlastním nábytkem a každý nájemník má na byt nájemní smlouvu. Pokud mají psa nebo kočičku, mohou si je vzít s sebou, což je pro ně velmi důležité. Senioři zde mají zajištěnu denní službu pečovatelek z CSOP, které jsou jim k dispozici v přízemí domu, pravidelně sem dochází za svými klienty i sociální pracovnice.

Služby i relaxace

A aby bydlení seniorů bylo ještě komfortnější a služby zejména pro seniorskou veřejnost z Prahy 5 komplexnější, máme v suterénních prostorách DPS otevřeno i Wellness centrum pro seniory. Z nabídky si může vybrat opravdu každý, nabízíme využití koupání ve speciální vaně s bočním vstupem a hydromasáží, samostatně, ale i s asistencí. Velmi oblíbenými službami jsou masáže, pedikúra, manikúra, parafínové zábaly rukou. Provoz wellness centra pro seniory zajišťuje vedoucí DPS p.Turková, telefon: 257 319198, nebo 775613519, e-mail: turkova@csop5.cz.

Masáže provádíme na základě přání klienta, od klasických masáží celého těla nebo dle domluvy s masérkou lze kombinovat masáže různých částí těla, po masáže lávovými kameny, liftingové masáže obličeje a rašelinové zábaly. Masáže provádějí profesionální masérky. Pedikúru pro seniory z Prahy 5 poskytujeme na základě předchozího objednání, pedikérky dochází buď přímo do domácností klientů, nebo se klienti mohou objednat v našem wellness centru. Nabídku pedikúry jsme rozšířili i pro seniory a klienty pečovatelské služby, kteří jsou hospitalizování v nemocničních zařízeních.

Ve wellness centru můžete využít vedle péče o tělo samozřejmě i další nabídky „péče o duši“. Vybrat si můžete i z aktivizačních programů, tréninků paměti, reminiscenčních posezení, výtvarných dílen, cestovatelských pořadů, nebo si zde také můžete zacvičit Taichi a využít PC a internet. A ti, kdo mají rádi zahradu a zahradničení, mohou posedět a relaxovat v naší komunitní zahradě, kterou naleznete přímo v přízemí domu.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jičín: Nahlédněte do studie řešení dopravy v centru, kterou zpracovala ČVUT

13:05 Jičín: Nahlédněte do studie řešení dopravy v centru, kterou zpracovala ČVUT

Ve čtvrtek 21. 9. se uskutečnila beseda o konceptu řešení dopravy v centru města. Tento dokument vyt…