Praha 5: Odlehčovací pobytová služba Na Neklance pro rodiny a pečující o seniory

05.07.2022 9:41 | Tisková zpráva

„V péči zejména o seniory hraje bezesporu nejdůležitější a nenahraditelnou roli rodina. A v této náročné době to platí dvojnásob,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Odlehčovací pobytová služba Na Neklance pro rodiny a pečující o seniory
Foto: Praha 5
Popisek: Vystoupení harmonikáře v Domě sociálních služeb Na Neklance

„Tam, kde rodina a její členové jsou nablízku, umějí naslouchat, doprovázet, pomáhat, vařit, nakupovat, starat se o své blízké, tam díky každodenní péči mohou často senioři zůstat ve svém domácím prostředí, které důvěrně znají, cítí se v něm dobře a neztrácejí motivaci a smysl života,“ dodává radní Lachnit. Někdy se ale stává, že právě ti, co pečují, obětují se, zapomínají na sebe, nežijí své životy a nemají kde načerpat energii. Aby právě nejbližší mohli poskytovat mnohdy nesmírně psychicky i fyzicky náročnou péči, měli by čas od času myslet i na sebe a načerpat síly. Jakou roli v tomto případě sehrává odlehčovací pobytová služba právě pro rodiny a pečující?

V Praze 5 v Radlicích najdete Dům sociálních služeb s pobytovým odlehčovacím zařízením Na Neklance 15 (dále jen DSS). Tato služba je určena i těm, kteří potřebují pomoci a odlehčit v péči o svého seniora, aby mohli například vyjet na dovolenou, zrelaxovat nebo si zařídit nutné záležitosti, plánované či neplánované. Zároveň pokud odlehčovacích pobytových služeb využijí, mají jistotu, že v době, kdy sami čerpají „zasloužené volno“, je o jejich rodiče, prarodiče či blízké postaráno, a nemusí mít tak obavy, že by zůstali sami bez pomoci.

Celodenní nabídky služeb

Provozovatelem tohoto zařízení je příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5. Odlehčovací pobytová služba je registrovanou sociální službou podle zákona o sociálních službách. Zařízení je rodinného typu s kapacitou 27 klientů pro seniory od 60 let. Zajišťuje klientům potřebný komfort včetně asistivních technologiií, technického zajištění, sloužícího k přivolání okamžité pomoci personálu v pokojích klientů, ale i v celém prostoru domu celých 24 hodin denně. K dispozici jsou klientům jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje a apartmány.

O klienty pečuje tým profesionálů, vedoucí domu, sociální pracovník, aktivizační pracovník, zdravotní sestry, pečovatelky, lékařka, která do zařízení pravidelně dochází. Tento tým je k dispozici nejen klientům, ale i rodinám a příbuzným, kterým rád poradí s péčí o seniora. Klienti mohou využívat celodenně nabídky všech služeb včetně pedikúry a kadeřnictví. K dispozici mají společenskou místnost, venkovní atrium a jídelnu. Cílem zařízení je navodit pocit bezpečného domácího prostředí. V DSS probíhají aktivizační programy, z kterých si klienti vybírají podle svých potřeb, zájmů a naladění. Programy jsou jim poskytovány zdarma.

Canisterapie asistenčních psů

Každodenním ustáleným a oblíbeným rituálem klientů, bez kterého nemůže začít nový den, jsou ranní zdravotní cvičení. Při společných tvořeních se procvičuje jemná motorika, od výroby různých dekorací a zajímavostí až po malování obrazů. V nabídce jsou zařazeny i kavárnička a pravidelná canisterapie asistenčních psů z organizace Helppes, na kterou se klienti vždy těší. Lektoři cvičí se psy, klienti obdivují jejich umění a rádi se s nimi mazlí, protože jim chybí „čtyřnozí miláčkové“, na které byli doma zvyklí. Pro seniory, kteří se již necítí na procházku po okolí, je k dispozici venkovní atriové posezení se zahradou, plnou květin, kde si klienti sami sází a pěstují, probíhají zde i aktivizace a společné akce. S klienty se jezdí i na výlety s Taxíkem Maxíkem.

Pečující rodina a blízcí mohou využít odlehčovacích služeb na krátkodobé, ale i dlouhodobější pobyty, po tuto dobu je o jejich seniora postaráno 24 hodin denně. Praxe ukazuje, že řada seniorů se opakovaně vrací, a to i v době například vánočních svátků, Velikonoc nebo právě o letních prázdninách.

Obnova fyzických schopností

V rámci zkvalitnění péče o klienty je možnost využití nabídky základní rehabilitační péče. Například nácvik chůze, skupinovou nebo individuální léčebnou tělesnou výchovu a pohybovou léčbu přístrojem Motren Duo 2, který umožňuje pasivní cvičení, ale i aktivní nácvik. Přístroj je též vybaven programem pro uvolňování spasmů. Rehabilitace, která je nesmírně důležitá zejména pro seniorskou generaci, je zajištěna v zařízení odborným zdravotnickým personálem a umožňuje klientům během jejich pobytu rychlejší rekonvalescenci a nástup k obnově fyzických schopností, ale je i významným prvkem pro jejich motivaci a povzbuzení. Aktivně strávený čas v odlehčovací pobytové službě je pro seniory podporou v zachovávání přirozeně pozitivních vazeb, které jsou přínosem pro pečující při jejich odpočinku.

Pokud se chcete o službě dozvědět více, neváhejte se obrátit na pověřenou vedoucí Domu sociálních služeb paní Alenu Vosáhlovou, telefonní číslo 774 244 794 (e-mail: vosahlova@csop5.cz). Navštívit můžete i webové stránky ZDE nebo Facebook.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třebíč: Dům v židovské čtvrti má zlatou jeřabinu

11:17 Třebíč: Dům v židovské čtvrti má zlatou jeřabinu

V letošním ročníku krajské soutěže Zlatá jeřabina zvítězil v kategorii Péče o kulturní dědictví žido…