Praha 5: Sýrii coby kulturní kolébku lidstva představí přednáška v Komunitním centru Prádelna

16.05.2018 9:16

Klenoty arabské a islámské kultury na území Sýrie budou mít příležitost poznat návštěvníci přednášky Jaroslava Lisého v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici ve čtvrtek 17. května 2018 od 15 hodin.

Praha 5: Sýrii coby kulturní kolébku lidstva představí přednáška v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Komunitní centrum Prádelna

„Při vyslovení názvu země Sýrie se v dnešní době většině lidí vybaví dlouhotrvající válečný konflikt, uprchlíci nebo vzájemné měření sil rozličných mocností. Sýrie je však především jednou z nejstarších kulturních oblastí ve Středozemí, byla osídlena již v 8. století př.n.l. Klenoty arabské a islámské kultury na území Sýrie budou mít příležitost poznat návštěvníci přednášky Jaroslava Lisého v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici ve čtvrtek 17. května 2018 od 15.00 hodin. Seznámí se se základními syrskými reáliemi, virtuálně navštíví památky a zajímavosti v hlavním městě Damašku a v několika dalších místech (Homs, Hama, Palmýra, Aleppo, …). Připomenuty budou také vztahy mezi Sýrií a Československem“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a pokračuje...

Jaromír Lisý je dlouholetý diplomatický pracovník, který působil mj. také v Damašku. Roku 2010 navštívil Sýrii znovu a měl možnost porovnat vývoj této země za uplynulých 40 let. Ve své přednášce se rozhodně nehodlá zabývat současným stavem, neboť situace po konfliktu trvajícím 7 let je velmi složitá. Zato se chce podělit o své poznání Sýrie, kterou procestoval od severu k jihu, od západu na východ a poznal její podivuhodnou tvář. Posluchačům ukáže rozdíl mezi obydleným západem a Velkou syrskou pouští a doloží to četnými fotografiemi.

Autentické snímky památek z celé Sýrie

Středoevropana překvapí od prvního dne spousta neobvyklých věcí. Zaprvé, kromě severozápadního výběžku, známého jako Ras Bassit, nejsou nikde v Sýrii lesy. Ale nebylo tomu vždycky tak. Zdejší porost, zejména cedry, byl totiž zcela vytěžen na stavbu lodí nebo i paláců a již se neobnovil. Druhou zvláštností je poušť, která zde potom vznikla. Ale není pustá. Je obydlena lidmi, kteří ji považují za svou vlast a tráví v ní celý svůj život. Jsou to beduíni – albadawi, hrdý lid, který kočuje po dávných trasách se svými stády ovcí a velbloudy a je naprosto nezávislý. V Sýrii je spousta historických památek. Jednou z nejznámějších je Palmýra, kde již ve 3. století př.n.l. existovala vyspělá říše, jejíž královna Zenobia se postavila i proti římskému impériu, nebo archeologické naleziště Ugarit (Ras Šamra), kde byly učiněny vykopávky, odhalující kulturní vrstvy starší než tisíc let před Kristem. Sýrie je také poznamenána přítomností křižáků v době křížových válek a po nich zde zůstaly cenné stavební památky, například hrad Krak de Chevaliers (Kalat el Hosn).

„Přednášky s fotografickým doprovodem, které představují cizí země, patří mezi nejoblíbenější akce pro nejširší veřejnost v programu našeho komunitního centra. Přednáška Jaroslava Lisého o Sýrii bude výjimečná především díky zasvěcenému pohledu člověka, který v této exotické lokalitě strávil delší dobu, procestoval ji křížem krážem a disponuje bohatými znalostmi historických souvislostí. V neposlední řadě budou mít návštěvníci možnost spatřit autentické snímky památek z celé Sýrie. Věřím, že toto odpoledne bude přínosné i z hlediska rozšíření kulturního přehledu o jedné ze skutečných kolébek lidstva, která se v dnešních dnech, bohužel, stala spíše synonymem válečného konfliktu a lidského utrpení,“ zve na přednášku JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Čtyři městské objekty budou napojeny na centrální vytápění

19:06 Litoměřice: Čtyři městské objekty budou napojeny na centrální vytápění

Výkopovými pracemi v Eliášově ulici začala realizace plánovaného připojení k systému vytápění a dodá…