Praha 5: Velikonoční dílna v Komunitním centru Prádelna

20.03.2018 8:36

"V pátek 23. března 2018 od 14.00 hodin se ve smíchovském Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici uskuteční další, již tradiční, Velikonoční výtvarná dílna pro děti i dospělé" uvádí JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5 a pokračuje...

Praha 5: Velikonoční dílna v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Velikonoční výtvarná dílna v Komunitním centru Prádelna

Velikonoce v dnešní době vnímáme v podstatě dvojím způsobem, ale pokaždé jde o „zmrtvýchvstání“ - jednak jako oslavu vzkříšení Ježíše Krista a jednak jako vzkříšení přírody k novému životu. Všechny výklady Velikonoc tedy spojuje společné téma smrti a zrodu nového života, v otázce původu těchto svátků se však názory rozcházejí. Jejich počátky však s největší pravděpodobností sahají do pohanských dob, kdy lidé oslavovali příchod jara a plodnosti - symbolizované tradičními vajíčky - což při tehdejším způsobu obživy znamenalo klíčovou životní otázku.

Ať už se jedná o jakékoli pojetí Velikonoc, vždy jsou spojené s vítáním jara. Toto roční období se lidé snažili odpradávna přenést různými způsoby i do svých domovů, například v podobě obilí zasazeného v miskách a talířích. Zvykem bývalo také nosit do kostela vrbové a lískové proutky a pučící jívové větve - kočičky - které si lidé ozdobené a posvěcené vystavovali doma za svatými obrázky. S Velikonocemi je zkrátka spojeno velké množství rozličných tradic a zvyků, zároveň bývají tyto svátky plné nejrůznějších řemeslných dovedností.

Výtvarné aktivity s dlouholetou tradicí

Z těchto základů a souvislostí vychází také výše zmiňovaná výtvarná dílna, další z pásma pravidelných akcí, které tematicky a obsahově vycházejí z lidových tradic během ročního cyklu a oblíbily si je nejen děti, pro které jsou určeny především, ale pravidelně se do nich zapojují i návštěvníci komunitního centra z řad seniorů. Tyto výtvarné aktivity mají již dlouholetou tradici a mezi malými i staršími návštěvníky jsou velmi oblíbené. Na letošní Velikonoční dílně se budou vytvářet originální velikonoční dekorace a stylové doplňky s jarní tematikou.

„Výtvarné dílny v Komunitním centru Prádelna patří mezi zavedené a oblíbené aktivity, které kromě samotného tvoření nabízejí také prostor pro naprosto přirozené a spontánní setkávání rozličných generací. Takže skoro vždy se do dětského reje zapojí zvídaví senioři, kteří vnímají centrum jako „vlastní“ a tráví v něm čas např. při jiných aktivitách. Výsledkem bývá společně prožité odpoledne, které se stane přínosem pro obě strany. V neposlední řadě potěší nezvyklé a nápadité výrobky nejen jejich tvůrce, nýbrž např. také rodiče, neboť své výrobky si děti odnesou domů.“, říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5 a soustavný iniciátor komunitních a mezigeneračních aktivit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubické sociální služby obdržely zásoby ochranných prostředků

21:20 Pardubické sociální služby obdržely zásoby ochranných prostředků

Poskytovatelé sociálních a zdravotních služeb obdrželi zásoby respirátorů a nanoroušek, které jim ma…