Praha 5: Výstava “Čína 30. let ve fotografiích" v Komunitním centru Prádelna

14.09.2016 9:17

Ve čtvrtek 15. září se od 17 hodin uskuteční pod záštitou JUDr. Petra Lachnita, radního MČ Praha 5, vernisáž výstavy fotografií Prof. Josefa Čermáka, které pořídil v Číně ve 30. letech minulého století.

Praha 5:  Výstava “Čína 30. let ve fotografiích" v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Komunitní centrum Prádelna v Holečkově ulici v Praze 5

Pod názvem “Čína 30. let 20. století ve fotografiích prof. Josefa Čermáka” výstava představí reprodukce téměř stovky fotografií, které pořídil strojní inženýr Josef Čermák při svých pracovních pobytech v Číně během let 1933 - 36.

Prof. Josef Čermák se narodil roku 1900 a v průběhu své profesní dráhy pomáhal uskutečnit společné plány zaměstnanců Škoda Works o industrializaci Číny v energetickém oboru. Doba, kdy byly snímky pořízeny, znamenala pro Čínu období plné zvratů a probíhalo v ní mnoho významných událostí - například Dlouhý pochod Mao Ce-tunga, či I. Japonsko – čínská válka v Mandžusku, během které v roce 1934 generál Čankajšek, hlavní představitel Kuomintangu, konzervativní politické strany, zlikvidoval Čínskou sovětskou republiku, čímž umožnil zahraničním investorům vstup na místní trh.

Josef Čermák byl účastníkem několika cest, v rámci kterých jeho firma v této oblasti budovala elektrárnu, cukrovar, instalovala turbíny nebo exportovala parní lokomotivy. Toho všeho se zúčastnil nejen jako zaměstnanec firmy Škoda Works, ale také jako vášnivý fotograf s duší cestovatele, díky čemuž máme dnes, po více než osmdesáti letech, možnost poznat něco z neklidné atmosféry té doby. Mezi fotografiemi nalezneme jak snímky technického rázu, tak i tradiční “dovolenkové” záběry, nechybí však ani zajímavé momentky z běžného života lidí v Číně, reflektující ono rozjitřené období. Nejedná se o umělecké záběry profesionálního fotografa, ale spíše o jakýsi osobní “dokument” autora. Navíc je to přípomínka doby, kdy měla česká firma Škoda mezinárodní prestiž a patřila k uznávaným celosvětovým lídrům ve svém oboru. Zároveň díky současným snahám o navázání ekonomické spolupráce s Čínou je toto téma aktuální i dnes.

Fotografie z rodinného alba poskytl Ing. Tomáš Václavek, vnuk Josefa Čermáka. Z těchto originálů většinou miniaturních rozměrů se podařilo zvětšit a reprodukovat prezentovaný výběr.

Spolupořadatelem této výstavy je i Pivovar Staropramen, s. r. o.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Miloš Vystrčil byl položen dotaz

Tchaj-wan

Pokud by Čína zaútočila na Tchaj-wan, což se vyloučit nedá, spíš naopak. Jak by měla ČR reagovat? V poslední době se tam čeští politici, včetně vás dost angažují. Jak byste se angažovali, kdyby došlo na válku? Máme na to pomáhat na více frontách? Jak? Z čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jičín: Zpravodaj i reportáže Východočeské televize budou v roce 2023 pokračovat

15:11 Jičín: Zpravodaj i reportáže Východočeské televize budou v roce 2023 pokračovat

Rada města projednala otázku Jičínského zpravodaje a spolupráce s Východočeskou televizí V1. V obou …