Praha 8 si připomněla 78. výročí Operace Anthropoid

28.05.2020 10:13

Včera proběhla pietní vzpomínka u příležitosti 78. výročí Operace Anthropoid u pomníku Operace Anthropoid v Praze 8 - Libni.

Praha 8 si připomněla 78. výročí Operace Anthropoid
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 8

Pomník připomíná československé parašutisty Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 v 10:35 útok na „kata českého národa“ Reinharda Heydricha. Operace Anthropoid vstoupila do deˇjin jako jedna z nejvy´razneˇjsˇi´ch protinacisticky´ch odbojovy´ch akci´ v cele´ okupovane´ Evropeˇ. Cˇechoslova´ci tehdy proka´zali neuveˇrˇitelnou odvahu a hrdost, ktere´ se klaneˇl cely´ sveˇt.

„Jako Češi máme být na co hrdí. Často jsme k sobě kritičtí, možná až příliš. Ale ve své historii máme okamžiky, na které musíme být hrdí,“ řekl na úvod starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Pro útok na Heydrichův automobil výsadkáři zvolili zatáčku u Vychovatelny v Libni. Vůz s protektorem tam totiž musel zpomalit, pro parašutisty tak šlo o výhodné místo a nakonec úspěšně zaútočili na vozidlo zastupujícího říšského protektora Heydricha. Splnili tím rozkaz jim daný československou exilovou vládou v Londýně.

Na přípravě operace Anthropoid se podílely desítky lidí z československého odboje. Jejich úsilí směřovalo k datu 27. května 1942, které se navždy zapsalo do světových dějin. „Toto místo vzniklo jako připomínka hrdinů, které máme ve své historii. A díky jejich odvaze tady dnes můžeme svobodně stát a s úctou vzpomínat. Vzpomínám si, že už jsem téměř nevěřila, že se po dvouletém úsilí podaří tento pomník na tomto místě před jedenácti lety vztyčit. Snaze městské části však významně dopomohl Vojenský historický ústav a přátelé z Asociace nositelů legionářských tradic. A jak rostla a mohutněla myšlenka na označení tohoto místa, mohutněl o pomník. A nám došlo, že na toto místo patří skutečně monumentální pomník,“ zavzpomínala místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Operace Anthropoid a smrt Heydricha rozjela neuveˇrˇitelnou masˇinerii represi´. Tisi´ce vlastencu° a lidi´ z doma´ci´ho odboje bylo popraveno, umucˇeno nebo skoncˇilo v koncentracˇni´m ta´borˇe. Z povrchu zemeˇ zmizely obce Lidice a Lezˇa´ky.

„Památník Operace Anthropoid ztělesňuje hrdinství českého a slovenského národa za okupace za druhé světové války. Je to pocta mužům, kteří šli do své trýzněné vlasti s pocitem téměř jisté smrti, zlikvidovat zrůdu jménem Reinhard Heydrich. A já jsem opravdu hrdý, že tento památník před jedenácti lety zorganizovala a postavila městská část Praha 8 a to hlavně zásluhou dnešní i tehdejší místostarostky Vladimíry Ludkové. Dlouhá léta totiž nebyl schopen ani stát, ani Hlavní město Praha, na tomto místě připomenout jeden z nejdůležitějších mezníků druhé světové války,“ dodal starosta Gros.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Hasiči dostali novou cisternu Valerii a ocenění za pomoc v době covidu

19:31 Olomouc: Hasiči dostali novou cisternu Valerii a ocenění za pomoc v době covidu

Nová moderní cisterna, čestné stuhy a velké poděkování. Tyto benefity získali v pátek odpoledne dobr…