Praha 9 přichází s unikátní formou testování při návratu dětí do škol

13.02.2021 8:35 | Zprávy
autor: PV

V souvislosti s připravovanou strategií bezpečného otevření škol městská část Praha 9 ve spolupráci s GHC Genetics zavede pro děti neinvazivní a efektivní testování prostřednictvím speciálních antigenních testů, které se vyhodnocují ze slin.

Praha 9 přichází s unikátní formou testování při návratu dětí do škol
Foto: Wikipedia, autor Packa
Popisek: Radnice Prahy 9

Testy si budou moci provést děti v domácím prostředí a následně díky jednoduchému elektronickému systému bude škole sdělen výsledek. Tento revoluční systém zavede ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics, která provozuje několik odběrových míst a věnuje se i novým strategiím v procesu testování na onemocnění covid-19.

Neinvazivní antigenní testy ze slin na rozdíl od RT-PCR testů ukážou výsledek do 30 minut a nejsou náročné na manipulaci se vzorky. V praxi to vypadá tak, že dítě si test podle jednoduchého návodu udělá při ranní hygieně a před odchodem do školy zná výsledek.

Nevýhodou antigenních testů je jako u všech rychlotestů menší přesnost oproti PCR testům. Pro případné potvrzení či vyvrácení pozitivit dětí však dokázala Praha 9 zajistit v kooperaci s GHC Genetics i naprostou novinku – neinvazivní testování za pomoci odběru slin i u těchto PCR testů. Děti se tak nemusí bát, že budou testovány nepříjemným výtěrem z nosohltanu a jejich návrat do škol tak nebude spojen s nepříjemnými zážitky.

Testy ze slin by si žáci ve spolupráci s rodiči dělali doma každých 14 dní nebo podle potřeby i častěji. Do školy by chodili pouze se zprávou o negativním výsledku testu. Vzhledem k velké zátěži zdravotního systému je nutné takovéto samotestování v domácím prostředí umožnit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Dostali jsme certifikát prosperity

16:46 Aš: Dostali jsme certifikát prosperity

Město Aš získalo za rok 2025 velmi vysoké hodnocení finanční stability od společnosti CRIF – Czech C…