Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM) na podzim roku 2012, kdy objekt opustila Národní galerie, zahájilo jednání se Státním fondem kultury a Ministerstvem kultury ČR o možnosti využití této první významné pražské kubistické stavby k výstavním účelům. V současnosti UPM připravuje do domu U Černé Matky Boží novou stálou expozici věnovanou českému kubismu.
Expozice představí ve dvou podlažích budovy průřez českým kubismem s těžištěm v interiérové tvorbě let 1911–1914 s přesahem až do počátku dvacátých let. Reprezentativní výběr významných nábytkových souborů a solitérních kusů nábytku Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky doplní keramika, předměty z kovů, ornamentální tapetové vzory, plakáty a užitá grafika. Ideové propojení volného a užitého umění v období kubismu zohlední vybraná díla kubistického malířství a sochařství – malby Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína a plastiky Otto Gutfreunda. Architekturu přiblíží projekce, vycházející ze současných fotografií architektonických realizací, kterou doplní výběr dobových snímků a publikovaných architektonických návrhů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV