Proces přípravy dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hlavního města Prahy byl završen odesláním materiálu k připomínkování na ministerstvu školství. „Ministerstvo ve svém vyjádření hodnotí předložený dlouhodobý záměr velmi pozitivně,“ uvedla zastupitelka a donedávna radní pro oblast školství Irena Ropková. „V připomínkách, které nám ministerstvo zaslalo, je oceňováno především zařazení kapitoly týkající se predikce trhu práce, kde je podána ucelená informace o zpracovaných metodách zjišťování kvalifikačních potřeb, a současně také zařazení analýzy deficitu míst v mateřských a základních školách v bilančních územních celcích,“ dodává. Samotné připomínky jsou vesměs technického rázu.
Právě nedostatek kapacit v oblasti předškolního a základního vzdělávání je v současné době palčivým problémem pražského školství, a to vzhledem k masivní výstavbě v okrajových částech města. „V nadcházejících letech očekáváme nejvyšší relativní přírůstek obyvatelstva právě v těchto městských částech. Je proto nutné, a to i s ohledem na chystané zavedení povinné předškolní výchovy a plánované rozšíření okruhu dětí, jimž bude garantováno místo v mateřské škole, urychleně reagovat na současné i v budoucnu hrozící kapacitní deficity,“ vysvětluje náměstek primátorky Petr Dolínek. Za tímto účelem stanovuje dlouhodobý záměr celou řadu priorit a cílů, a to například otevírání nových tříd mateřských škol ve stávajících objektech, tvorba detašovaných pracovišť v budovách základních škol či podpora výstavby nových objektů a přístaveb pro potřeby mateřských a základních škol v místech dlouhodobé potřeby. „Všechny tyto priority si vyžádají výrazné investice, které chceme pokrýt jak z rozpočtu hlavního města a městských částí, tak z prostředků operačních programů,“ říká Dolínek.
Dlouhodobý záměr se obšírně věnuje též podpoře odborného vzdělávání. Hlavní město bude i v nadcházejícím období podporovat aktivity vedoucí k popularizaci oborů vzdělání s výučním listem, technických a nehumanitních oborů s maturitní zkouškou a v neposlední řadě též aktivity vedoucí k posílení spolupráce se zaměstnavateli a sociálními partnery. „Hodláme pokračovat v podpoře odborného vzdělávání, a to i za využití prostředků z evropských fondů. V minulém roce jsme například spustili třetí fázi projektu ‚Řemeslo žije!‘ v rámci dobíhajícího programového období, a i v rámci současného období chceme zapojit prostředky z fondů na podporu vzdělávání v hlavním městě. Budeme navíc optimalizovat nabídku vzdělávání zejména ve vztahu k trhu práce, abychom maximálně předcházeli nezaměstnanosti čerstvých absolventů,“ vysvětluje zastupitelka Ropková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV