Praha má Implementační plán Adaptační strategie hl. m. Prahy na klimatickou změnu na roky 2018-2019

26.06.2018 15:16

Implementační plán Adaptační strategie hl. m. Prahy na klimatickou změnu na roky 2018–2019 dnes chválila Rada hl. m. Prahy. Ten podrobněji rozpracovává jednotlivé kroky vedoucí k realizaci vybraných adaptačních opatření ve spolupráci se zainteresovanými subjekty hlavního města Prahy a Institutu plánování a rozvoje.

Praha má Implementační plán Adaptační strategie hl. m. Prahy na klimatickou změnu na roky 2018-2019
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

„Dnes už asi nikdo nepochybuje o tom, že změna klimatu nastává. Praha se na ni musí co nejrychleji adaptovat. Čím dřív začneme, tím líp!“ řekla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Specifickými cíli adaptace tedy jsou:

1) snížení negativního vlivu extrémních teplot a městského tepelného ostrova – opatření, zvyšující podíl přírodě blízkých ploch ve městech, vytváření a udržení systémů ekologické stability.  Do této kategorie patří budování zelených střech a zelených fasád, které fungují jako přírodní chlazení budov a zvyšují energetickou efektivnost staveb.

2) snížení dopadů přívalových dešťů, povodní a dlouhodobého sucha – opatření vodního hospodářství, zvyšování retenční schopnosti krajiny, obnova původních koryt vodních toků, využívání dešťové a odpadní vody.                 

3) snížení energetické náročnosti Prahy a podpora adaptace budov – využití technických prvků, solární a fotovoltaické panely, zateplování budov, technologická opatření větších rozměrů (protipovodňové hráze),

4) zlepšení připravenosti Prahy v oblasti mimořádných událostí a krizového řízení

5) opatření edukativního rázu.

Adaptační strategie hl. m. Prahy není v této souvislosti dokumentem vedoucím pouze k ochraně stávající přírody či ke konzervaci současného stavu. Ale je naopak impulsem k dalšímu vývoji, tak aby zahušťování města v souladu s potřebami jeho vývoje šlo paralelně s podporou rozumně nastavených procesů, vedoucích ke zvýšení kvality životního prostředí obyvatel města.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.