Praha předloží sněmovně novelu zákona posilující postavení obcí a krajů při nabývání majetku státu

23.06.2019 18:10

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo návrh novely zákona, který připravila radní Hana Kordová Marvanová a kterým hl. m. Praha využívá svou zákonodárnou iniciativu. Návrh posílí postavení obcí a krajů při nabývání majetku státu.

Praha předloží sněmovně novelu zákona posilující postavení obcí a krajů při nabývání majetku státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

Výsledkem zákonodárné iniciativy by mělo být, aby územní samosprávné celky měly reálnou možnost získat do svého vlastnictví od státu nemovité věci, které se nacházejí na jejich území a které potřebují pro plnění svých funkcí, tj. zejména pro výstavbu dopravní infrastruktury, škol, sociálních zařízení, občanské vybavenosti, sociálního bydlení, pro zeleň a k dalšímu rozvoji jejich území.

„Cílem této novely je zavést předkupní právo pro obce a kraje v případě, že stát nebo státní podniky prodávají nepotřebný nemovitý majetek. V navrhované novele je stanovena lhůta šesti měsíců, během které se má obec nebo kraj rozhodnout, zda předkupní právo využije či nikoliv, a oznámit své rozhodnutí státu nebo státnímu podniku. Pokud se obec či kraj rozhodne toto své překupní právo využít, bude úplatný převod realizován za kupní cenu stanovenou znaleckým posudkem,“ představuje změnu v zákoně radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová.

Současná právní úprava v praxi znamená, že rozhodne-li se stát nebo státní podnik pro veřejnou dražbu, jsou ostatní fyzické a právnické osoby oproti obcím a krajům ve výhodnějším postavení, jelikož územní samosprávné celky jako účastníci veřejné dražby jsou limitovány za tímto účelem vyhrazenými finančními prostředky. V některých případech dochází i k tomu, že majetek státu takto končí i v rukou spekulantů, což podstatně ztěžuje rozvoj území obce či kraje.

„Je tedy nezbytné hospodaření s majetkem státu upravit jednoznačnými pravidly stanovenými zákonem tak, aby prodej tohoto majetku byl transparentní a umožňoval využít nepotřebný majetek státu i nadále v souladu s veřejným zájmem a pro plnění úkolů obcí a krajů,“ doplňuje radní Hana Kordová Marvanová.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy tento návrh podpořilo jednomyslně a zároveň tomuto návrhu vyjádřily podporu Svaz měst a obcí, Asociace krajů a Sdružení místních samospráv. Zastupitelstvo uložilo radní Haně Kordové Marvanové zaslat návrh zákona předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a pověřilo ji, aby jednala za Zastupitelstvo hlavního města Prahy v Parlamentu České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Při pietním aktu promluví zkušení politici i studenti

13:10 Jablonec nad Nisou: Při pietním aktu promluví zkušení politici i studenti

Třicáté výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentů si v Jablonci nad Nisou připomenou pietn…