Přerov: Studie má ukázat, jak udělat ze základních škol „modro-zelené budovy“

3. 12. 2019 10:04

Přerovské základní školy mohou být zase o krok dál. Radní chtějí, aby školy měly prvky „modro-zelené“ infrastruktury, kdy jsou i městské objekty v harmonii s přírodou - a především s měnícím se klimatem. Jak by bylo možné školákům vylepšit jejich prostředí, to ukáže studie. O tom, zda za ni má město zaplatit 350 tisíc korun, budou rozhodovat 9. prosince zastupitelé.

Přerov: Studie má ukázat, jak udělat ze základních škol „modro-zelené budovy“
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí
reklama

„Ekologizace základních škol jsou v současné době projednávány v rámci integrované územní investice Olomoucké aglomerace pro programové období let 2021 až 2027 – a pro nás je to šance dosáhnout na dotace, ale plánujeme využít i jiných operačních programů a forem financování. Proto potřebujeme být co nejdříve připraveni a mít v ruce odbornou studii, která nás nasměruje k tomu, co by bylo pro jednotlivé budovy škol vhodné – čili na co máme projekty zaměřit,“ vysvětlil náměstek přerovského primátora Petr Kouba.

Připomněl i „bolesti“ přerovských základek v době měnícího se klimatu, které mají dopad na žáky a učitele - zvyšují se letní teploty, takže od května děti v mnoha budovách trpí, školy jsou zasaženy ve větší míře prašností, tudíž není možno jednoduše větrat. A studie by mohla přinést řešení a podněty, jak šetrně tyto problémy řešit.

Samotný projekt se má pohybovat ve čtyřech okruzích. Modrá infrastruktura – tedy hospodaření s vodami. Zelená infrastruktura, zahrnující opatření blízká přírodě. Třetí okruh bude řešit energetiku ve vazbě na využití alternativních zdrojů a udržitelné hospodaření s energiemi celkově. A poslední, environmentální vzdělání, má přinést dětem informace, jak žít ekologicky a neubližovat planetě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Osudy zaniklých obcí připomínají infocedule na Miladě

21:16 Ústí nad Labem: Osudy zaniklých obcí připomínají infocedule na Miladě

Aktualizované informační cedule mohou turisté potkat v okolí jezera Milada. Jejich cílem je seznámi…