Přerov: V létě obsadí Měšťák podlahářská firma, 122 dnů bude vyměňovat 500 metrů čtverečních parket

03.03.2021 16:01

Prošoupané dubové parkety v Městském domě budou ještě letos v létě vyměněny za nové. Radní schválili, že výměnu v obou sálech i předsálí zajistí uherskohradišťské Podlahářství za 2 miliony 721 tisíc korun, na práci budou mít dělníci 122 kalendářních dnů.

Přerov: V létě obsadí Měšťák podlahářská firma, 122 dnů bude vyměňovat 500 metrů čtverečních parket
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí
reklama

Současné parkety tu byly položeny při generální opravě, kterou Měšťák procházel od konce osmdesátých let minulého století až do roku 1991. Od té doby se jen přebrušovaly, ale vržou a prohýbají se.

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21458 lidí

Secesní Městský dům stojí na Masarykově náměstí už od roku 1897 a je hlavním kulturním stánkem Přerova. Za běžné situace by tam teď byla sezóna v plném proudu – dojížděly by poslední plesy, konaly by se tu koncerty a divadelní představení. Od podzimu je ovšem velký sál využíván pouze pro zasedání rady a zastupitelstva. „Třicet let se ale na parketách podepsalo a je to zřejmé na první pohled. V posledních letech už nás lidé z vedení Kulturních a informačních služeb města Přerova upozorňovali na stav podlahy a žádali o řešení,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský. Původní finanční odhad projektanta hovořil o částce přesahující 3 a půl milionu korun, ve výběrovém řízení byla vybrána firma, která nabídla o 900 tisíc korun nižší cenu. Město má navíc možnost čerpat na výměnu dotace. „Na spolufinancování jsme požádali o dotaci z Olomouckého kraje na obnovu kulturních památek, staveb drobné architektury místního významu a nemovitostí v památkových zónách a rezervacích kraje,“ řekla primátorova náměstkyně Hana Mazochová.

Ve velkém sále bude nová podlaha na ploše 275 metrů čtverečních, v malém sále je to 90 metrů a v předsálí 124. Technické podmínky zakázky jasně definují, že veškeré řezivo, které bude při práci použito – tedy původní i nové – musí být ošetřeno proti dřevokazným plísním, houbám a škůdcům. Na hrubou podlahu pak mají být položeny velkoformátové desky z dřevotřískového materiálu. „Desky budou položeny ve dvou vrstvách, musejí být přišroubovány k podkladu, slepeny a vzájemně prošroubovány. Na takto vytvořený pevný a rovný podklad bude položena nová čistá podlaha – celoplošně lepené vlysy, kladené na rybinu,“ doplnila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.

Městský dům, který je nemovitou kulturní památkou, prošel v průběhu let mnoha úpravami interiéru. Největší rekonstrukce tu proběhla ve třicátých a pak v osmdesátých letech, kdy byly stavební práce zaměřeny nejen na dispoziční úpravy vnitřních prostor, ale i na provedení údržbových prací, instalaci nových sítí a zajištění statiky. V roce 2017 dostal Měšťák nová okna a v roce 2019 sem bylo pořízeno moderní scénické osvětlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vsetín: Přístavba haly ustoupí nové cestě do zanádražního prostoru

21:23 Vsetín: Přístavba haly ustoupí nové cestě do zanádražního prostoru

V současnosti nevyužívanou přístavbu sportovní haly Na Lapači, která v minulosti sloužila jako ubyto…