Příbram chce být znovu Podbrdskými Athénami a zlepšit podmínky pro život i podnikání

28.04.2023 7:17 | Tisková zpráva

Příbram, podobně jako jiná města ve Středočeském kraji, čelí problémům, spojeným se stěhováním obyvatel do menších obcí, chybějícími novými a dostupnými byty nebo s nedostatkem atraktivních nabídek práce. Vedení města se chce těmto výzvám postavit čelem a pracuje na řadě opatření, jejichž cílem je zvýšit svou atraktivitu jak pro život, tak pro investice.

Příbram chce být znovu Podbrdskými Athénami a zlepšit podmínky pro život i podnikání
Foto: Příbram
Popisek: Příbram

Podbrdské Athény – tak byla díky vysoké úrovni vzdělání a kulturního života známá středočeská Příbram na konci 19. století. Byla především hornickým městem, a to až do útlumu těžby v 80. letech 20. století. Zhruba od přelomu tisíciletí čelí důsledkům demografických trendů – úbytku obyvatel a změně jejich věkové skladby.

Vedení města plánuje na letošní rok kroky, které restartují jeho rozvoj. „Kdybych si vypůjčil slavný novoroční projev Václava Havla z roku 1990, řekl bych: Vážení spoluobčané, Příbram nevzkvétá,“ uvádí starosta Jan Konvalinka a dodává: „Radnice si je dobře vědoma této situace. Už před nějakou dobou jsme začali řešit především otázku, jak se zasadit o to, aby z Příbrami bylo město, které láká jak k životu, tak k podnikání. Na základě pečlivých analýz jsme si shrnuli, kde město tlačí bota aktuálně nejvíce a začali jednat.“ Město se nově spojilo s odborníky z expertní skupiny Frank Bold, která pomáhá českým městům a obcím těchto cílů dosáhnout.

Anketa

Jste rádi, že EU rozšiřuje emisní povolenky i na dopravu a bydlení?

1%
98%
hlasovalo: 28023 lidí

Jednou z výzev je, jak dobře přistoupit ke spolupráci se soukromými investory. Taková spolupráce by měla být výhodná jak pro město a jeho obyvatele, tak pro investory. Pokud se podaří nastavit její pravidla správně, je velká šance na vznik nových kvalitních projektů na území města, které podpoří rozvoj pracovních míst a rozšíří nabídku bydlení. Zásadní přitom je zamezit například výstavbě, která v budoucnu extrémně zatíží městskou kasu, naruší pohodlí stávajících obyvatel nebo kvalitu životního prostředí.

„Důležité je otevřeně pojmenovat vzájemná očekávání. Investoři by měli dopředu vědět, jaké požadavky na jejich projekty z územního hlediska budou ze strany Příbrami kladeny. A naopak město by mělo být připraveno s investory o projektech otevřeně jednat. Jasná pravidla umožní rychlejší novou výstavbu a město získá jistotu, že výstavba je v souladu s představou o vhodném územním rozvoji,“ vysvětluje odborník na urbánní ekonomiku Vít Zeman.

„Soubor pravidel bývá vydáván v podobě veřejného dokumentu Zásady spolupráce města s investory. Ty jsou dostupné většinou na webových stránkách radnice. Obsahují mimo jiné požadavky na to, aby se investoři finančně nebo nefinančně podíleli na rozvoji veřejné infrastruktury. V praxi to například znamená, že má-li vzniknout developerský bytový komplex v určité lokalitě, investor se zaváže k příspěvku na vybudování chodníků, silnic, mateřských škol a podobně,“ přibližuje proces nastavení pravidel Tomasz Heczko, advokát ve Frank Bold Advokáti.

Zkušenosti se Zásadami z jiných českých měst potvrzují, že investoři oceňují, když od města dostávají záruky v podobě jasného a přehledného procesu územního a stavebního povolování, protože novou výstavbu zrychluje, a tím také zefektivňuje. Město si navíc může do Zásad přidat požadavky na ekologii nových staveb, ať už jde o obnovitelné zdroje energie či celkovou hospodárnost budov.

„Naše město se musí vyrovnat s tzv. suburbanizací, tedy odlivem obyvatel do okolních menších obcí, pomalou bytovou výstavbou, či nevytěženým potenciálem Příbrami coby turistického cíle,“ říká městský architekt Josef Tlustý. Od nových nástrojů si slibuje především zvýšení atraktivity pro investice, restartování rozvoje a vytvoření moderního města, ve kterém se bude dobře žít.

reklama

autor: PV

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň rozšíří dvě školy. Vzniknou v nich nové učebny, kabinety nebo šatny

16:28 Plzeň rozšíří dvě školy. Vzniknou v nich nové učebny, kabinety nebo šatny

Město Plzeň plánuje rozšíření dvou základních škol o přístavby a nástavby, ve kterých by měly vznikn…