„Tento projekt v I. etapě řeší vybudování stanice energetického využití kalů a biomasy přímo v areálu čistírny odpadních vod Písek. Nová SMART technologie by umožňovala městu ročně likvidovat až 5 tisíc tun kalů, to je při současné produkci okolo 3 tisíc tun za rok veškeré množství čistírenských kalů pro město samotné včetně určité rezervy pro spádové přilehlé obce. V současné době jsou veškeré písecké kaly likvidovány na skládce Údraž u Albrechtic. Energetické využití kalů by do budoucna pro občany města Písku mohlo znamenat každoroční úsporu v platbách za stočné ve výši přibližně 1 Kč/m3. V uvažované nové technologii by byly veškeré kaly společně s příměsí biomasy spalovány a po odstranění zplodin by byla do ovzduší vypouštěna pouze vodní pára,“ říká místostarosta města Písku Josef Knot (TOP09).
Na základě dnešního rozhodnutí zastupitelstva byl schválen záměr tohoto projektu a zahájen proces zpracování projektové dokumentace pro technologickou část projektu, kterou bude zpracovávat společnost Amazonetta s.r.o. „Vlastní realizace projektu v celkové výši investičních nákladů přibližně 33 mil. Kč bez DPH by mohla být zahájena již v druhé polovině roku 2017, ale jen za předpokladu získání dotačních prostředků, které pro tyto projekty činí až 75% celkových nákladů, tj. u tohoto případu téměř 25 mil. Kč bez DPH. Žádost o dotační prostředky do programu LIFE bude město Písek podávat již v září tohoto roku. Do trvalého provozu by nová linka pro spalování čistírenských kalů a biomasy mohla být uvedena již v létě 2018, plánovaný zkušební provoz by mohl být zahájen již na podzim roku 2017,“ pokračuje Josef Knot.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV