Prostějov: Nebezpečné topoly musely k zemi

31.01.2023 18:55 | Tisková zpráva

Stromy měly zřetelně sníženou vitalitu, zhoršenou stabilitu, infekci bází kmene, infekci větví, trhliny a dutiny ve kmeni, suchý vrchol, poškozené kořenové náběhy a kořeny.

Prostějov: Nebezpečné topoly musely k zemi
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

V roce 2021 bylo odbornou arboristickou firmou, která pro Statutární město Prostějov provádí pravidelné hodnocení stavu stromů v jeho majetku, vyhodnoceno, že v lokalitě u hřbitova v Brněnské ulici v Prostějově je kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu a provozní nebezpečnosti třeba pokácet čtyři topoly, jejichž kmeny byly úplně vyhnilé. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22565 lidí

V letošním roce bylo přistoupeno ke kácení zbývajících pěti topolů v prostoru před hřbitovem na ul. Brněnská, u nichž byl taktéž zjištěn silně zhoršený zdravotní stav.

„Stromy měly zřetelně sníženou vitalitu, zhoršenou stabilitu, infekci bází kmene, infekci větví, trhliny a dutiny ve kmeni, suchý vrchol, poškozené kořenové náběhy a kořeny. Dřeviny rostly v těsné blízkosti cyklostezky, parkoviště a frekventované silnice, kde hrozily škody na zdraví či majetku v případě jejich pádu, byly neperspektivní a na stanovišti již neplnily svůj funkční a estetický význam. Z důvodu provozní bezpečnosti bylo požádáno o povolení k jejich kácení, které orgán ochrany přírody v listopadu 2022 vydal,“ informoval náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil.

Kácení pěti topolů u městského hřbitova probíhalo v minulých dnech (v době příznivých klimatických podmínek a sníženého silničního provozu). Dokončeno bylo o víkendu 28. - 29.01.2023.

Za pokácené stromy bude v termínu do 31.12.2023 provedena náhradní výsadba v podobě pěti listnatých stromův lokalitě podél cyklostezky na Bedihošť. V místě samém totiž vzhledem k omezenému prostoru není možné novou výsadbu realizovat (jedná se o zpevněnou asfaltovou plochu podélného parkování, která zasahuje až ke kořenovým náběhům topolů).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frenštát pod Radhoštěm: Ve městě budou nové a opravené odpadkové koše

21:49 Frenštát pod Radhoštěm: Ve městě budou nové a opravené odpadkové koše

Vedení města zadalo počátkem listopadu požadavek na pořízení nových a opravu stávajících odpadkových…