Prostějov: Nemocnice bezplatně prověří u zájemců podezření na zelený zákal

03.03.2020 14:32

Až osmdesát procent informací vnímá člověk zrakem, proto by se měl každý preventivně zajímat o to, zda jsou jeho oči zdravé.

Prostějov: Nemocnice bezplatně prověří u zájemců podezření na zelený zákal
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

Nechat si vyšetřit nitrooční tlak v rámci Dne prevence zeleného zákalu mohou návštěvníci Dne otevřených dveří, který se koná v pátek 6. března od 10:00 do 14:00 hodin na Očním oddělení Nemocnice Prostějov. Oftalmologové nechají zájemce nahlédnout na oddělení, zkonzultují s nimi oční problémy a poradí vhodné kapky na zvláčnění oka.

Lidé mohou využít příležitosti Celosvětového týdne glaukomu a podstoupit bezplatné vyšetření bez žádanek a předchozího objednání. Stačí přijít do bloku F prostějovské nemocnice.

„Vyšetření nitroočního tlaku, který je jedním z rizikových faktorů glaukomu, lidově řečeno zeleného zákalu, je bezbolestné, velmi rychlé, nenáročné pro pacienta. Vyšetřujeme jej bezdotykovou metodou, kdy speciální vzduchový tonometr foukne proud vzduchu proti oku. Ten svým tlakem oplošťuje rohovku a podle naměřených parametrů přístroj určí hodnotu nitroočního tlaku, přičemž čím vyšší je hodnota, tím vyšší je nitrooční tlak,“ popisuje Petr Frgál, primář očního oddělení Nemocnice Prostějov s tím, že při pozitivním nálezu zeleného zákalu objednají dotyčného k odbornému vyšetření.

Preventivní akce je určena široké veřejnosti. Jednak těm, kteří si ze zvědavosti chtějí ověřit kvalitu svého zraku, ale také těm, které trápí jakékoliv potíže se zrakem a kteří návštěvu lékaře zatím odkládali.

„Kontrola zraku je zcela zásadní pro zdravý stav očí a prevenci proti očním vadám a zákalům. Denně své oči namáháme častým používáním notebooků a mobilních telefonů. Oči vystavujeme modrému světlu, nutíme je neustále zaostřovat na pixely a díváme se celé hodiny do jednoho bodu ve stále stejné vzdálenosti,“ vysvětluje Frgál a dodává, že včasné odhalení zákalu či jiných vad má obrovský vliv na budoucí kvalitu života jedince.

Nejrozšířenější je glaukom s otevřeným úhlem, který obyčejně začíná ve věku 40 – 45 let a může se projevit občasným zamlženým viděním, pocitem tlaku v oku nebo větší zrakovou únavou. Ke vzniku glaukomu však může dojít také po úrazech, lécích a zánětech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Největší architektonická soutěž v ČR přinesla podobu nového nádraží

15:20 Brno: Největší architektonická soutěž v ČR přinesla podobu nového nádraží

Mezinárodní architektonická soutěž na nové nádraží zná svého vítěze. Tím je nizozemský ateliér Benth…