Radnice Prahy 5 je úspěšná v záchraně historické památky. Jde o zámeček Cibulka

08.02.2017 17:00

Dlouhá léta se radnice MČ Prahy 5 snažila vyjednat záchranu části historického zámečku Cibulka ležící v Košířích. To se nyní povedlo vyjednat, což stvrzuje podepsání smlouvy s vlastníkem objektu panem Vaníčkem.

Radnice Prahy 5 je úspěšná v záchraně historické památky. Jde o zámeček Cibulka
Foto: stredovek.com
Popisek: Čínský pavilon na Cibulce.
reklama

Jednou z priorit, kterou si určil při změně koalice nový 1. zástupce starosty Martin Slabý (ANO), do jehož gesce spadá veřejný prostor a zeleň, bylo pokusit se zachránit alespoň část zdevastovaného zámečku Cibulka. „Je jasné, že záchrana celého objektu je mimo finanční možnosti Prahy 5 a proto jsme usilovali o záchranu Čínského pavilonu“ vysvětluje Martin Slabý. Vyjednávání s vlastníkem probíhala ze strany radnice MČ Prahy 5 po dlouhou dobu před změnou koalice, bohužel neúspěšně.

To se nyní změnilo, neboť společně s Martinem Slabým se do vyjednávání zapojil i radní pro finance, Jan Trojánek (ANO). „Nejenže jsme dostali do správy Čínský pavilon na dobu 30 let bez jakékoliv nájemného, ale zároveň se nám podařilo vyjednat finance na rekonstrukci od pražského magistrátu.“ Praha 5 tak zřejmě získá bez větších investic ze svého rozpočtu významnou pražskou památku, která po rekonstrukci získá multifunkční využití.

Záchranou čínského pavilonu ovšem aktivita radnice nekončí. Jak uvedl radní Jan Trojánek, cílem je záchrana celého zámečku a to intenzivní komunikací s majitelem objektu. „Jak nám sdělil na poslední schůzce pan Vaníček (majitel), je v pokročilé fázi jednání o vstupu investora, který by zafinancoval kompletní rekonstrukci.“

Proč se o Cibulku kromě toho, že se jedná o historickou památku radnice zajímá, upřesňuje Martin Slabý: „V dnešní době, kdy je Praha 5 velmi zajímavá pro investory s developery a vzniká zde mnoho nových firem a bytů je potřeba myslet na zelené plochy, kde mohou občané v klidu trávit volný čas mimo zástavbu. Čínský pavilon na Cibulce spolu s přilehlou loukou je ideální místo.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava má vynikající finanční stabilitu

8:36 Jihlava má vynikající finanční stabilitu

V průběhu tohoto roku proběhlo on-line hodnocení hospodaření města. Jihlava byla ohodnocena známkou …