Rokycany: Archeologický průzkum v Gottliebově ulici

26.07.2016 18:01

V rámci rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Gottliebově ulici probíhá archeologický průzkum, který provádí Západočeská univerzita v Plzni, Katedra archeologie. V současné době se podařilo identifikovat části Saské brány zbourané v roce 1900.

Rokycany: Archeologický průzkum v Gottliebově ulici
Foto: wikimedia.org
Popisek: Rokycany

V uplynulých dnech započala rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Gottliebově ulici v centru Rokycan. Z archeologického hlediska slibovala zejména její část navazující na původní městské středověké příkopy možnost zajímavých nálezů. Během rušení stávající kanalizační stoky se podařilo ve výkopu identifikovat části Saské brány, zbourané v roce 1900, jejíž základy zůstaly ukryty pod povrchem. Mezi četným materiálem z původní cihlami vyzděné kanalizační stoky byly jako překlady použity i jednotlivé gotické pískovcové části ostění („lemování“) hlavního průjezdu, které byly na bráně umístěny na čelní straně směrem z města. Ty budou po očištění a zdokumentování umístěny v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech pro jejich případnou další prezentaci návštěvníkům.

Zajímavostí je i část dřevěného trámu, který byl nalezen ve výkopu uvnitř původní brány, na jejím samém dně. Ten se archeologové pokusí pomocí metody „dendrochronologie“, tedy díky letokruhům dřeva, datovat a zjistit tak bližší historické okolnosti vývoje brány. A to i z důvodu, že názory na počátky zbudování posledního opevnění města se různí, přičemž většina historických pramenů přisuzuje zbudování k letopočtu 1399.

V zahradě MŠ U Saské brány, v prostoru výkopu nové přípojky k budované kanalizaci, se v jedné ze stěn výkopu podařilo odhalit zbytky zděných konstrukcí. Jedná se zřejmě o torzální část původního rokycanského středověkého opevnění, dále navazující zeď Saské brány a nejmladší zeď pochází z domu, který dříve stával v současné zahradě. Právě pro výstavbu tohoto domu byla původní hradba zbourána ještě před demolicí brány. Tento výkop byl na keramické nálezy výrazně bohatší. Svrchní vrstvy stavebního odpadu, z dob bourání, překrývaly původní novověké a středověké vrstvy. Na samém dně sondy je spáleništní vrstva, která poukazuje na jeden z požárů, které v minulosti město Rokycany postihly. Zajímavostí kromě početných fragmentů běžně užívaných keramických hrnců a džbánů může být i nález kahanu.

Archeologický výzkum provádí Západočeská univerzita v Plzni, Katedra archeologie. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Technické služby slaví 30 let. Oslavy začnou v pondělí, na Den Země

22:28 Zlín: Technické služby slaví 30 let. Oslavy začnou v pondělí, na Den Země

Technické služby Zlín s. r. o, obchodní společnost statutárního města Zlína, si letos připomíná třic…