Rožnov pod Radhoštěm: Město a muzeum společně řeší ekologický problém v Tylovicích

15. 6. 2019 19:03

Po nedávných bleskových povodních se v Rožnově pod Radhoštěm opět objevil historický problém staré ekologické zátěže bývalé Tesly, která se nachází nad Tylovicemi na pozemcích Valašského muzea v přírodě. Tamní občané mají obavy, že skládka může mít negativní vliv na jejich zdraví i na přírodu.

Rožnov pod Radhoštěm: Město a muzeum společně řeší ekologický problém v Tylovicích
Foto: roznov.cz
Popisek: Náměstí v Rožnově pod Radhoštěm
reklama

„Občané rožnovské místní části Tylovice se po nedávné bleskové povodni obrátili na město s obavami, že se z bývalé skládky Tesly se mohou uvolňovat látky škodlivé lidem i životnímu prostředí,“ uvedl místostarosta Rožnova Jan Kučera. Další obavou občanů je fakt, že zmiňované místo je zřejmě i černou skládkou, což také může být nebezpečné při každém větším dešti a ještě více při případných povodních. „Ihned jsme iniciovali schůzku na místě za účasti zástupců města Rožnov, Odboru životního prostředí městského úřadu, Valašského muzea v přírodě, na jehož pozemku se zmiňovaná skládka nachází, doplnil Jan Kučera.

Na společné schůzce byla nejprve připomenuta historie ekologické zátěže v lokalitě Tylovice, provedena obhlídka přímo na místě a také domluven další společný postup. Město Rožnov zřídilo na městském webu www.roznov.cz záložku k tématu (https://www.roznov.cz/informace-k-ekologicke-zatezi-v-tylovicich/ds-1733) a umístilo zde rizikovou analýzu. „Dále město prověří možnosti dotačních titulů a jiných zdrojů použitelných pro řešení situace kolem skládky, bude informovat občany Tylovic,“ upřesnil místostarosta Rožnova Jan Kučera. Výčet opatření doplnila také místostarostka Kristýna Kosová: „V neposlední řadě do lokality městská policie umístí fotopasti pro sledování, zda nedochází k zavážení černé skládky.“

Valašské muzeum v přírodě se touto situací dlouhodobě zabývá. Je zpracováno několik analýz rizik, několik posouzení. Děláme pravidelné odběry vzorků a skládku monitorujeme. Analýza ze srpna 2018 neprokázala nebezpečné úrovně škodlivých látek.  „Na věci, které jsme si dohodli na jednání s městem, jsme hned den po schůzce reagovali a provedli jsme odběry vzorků vody v lokalitě i z vybraných studní občanů, přičemž výsledky by měly být známy do 14. června (do několika dnů). Potřeba bude také navrhnout opatření pro odstranění nánosů dřeva a větví z potoku v co nejkratším možném čase,“ sdělil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.  

Obě strany si uvědomují, že neutěšená situace v Tylovicích se musí co nejdříve vyřešit. „Při nedávné bleskové povodni se ukázalo, že zmiňovaná lokalita nad Tylovicemi je problémem, který je třeba řešit. Budeme se snažit pomoci muzeu hledat takové řešení, které by zajistilo, že nebudou ohrožování ani občané Tylovic, ani přírodní prostředí. Možností může být například svah směrem k potoku zpevnit, zaplachtovat a zaizolovat a skládku tak uzavřít,“ řekla místostarostka Rožnova Kristýna Kosová.

Problémem při společné aktivitě města a muzea budou zřejmě finanční prostředky. „Valašské muzeum v přírodě by se mohlo pokusit žádat o dotaci, která se poskytuje právě v podobných situacích, ale výsledek nemusí být jistý. Proto i město prověří možnosti dotačních titulů a jiných zdrojů použitelných pro řešení této situace,“ ujistil místostarosta Rožnova Jan Kučera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyjov: Starosta ocenil dobrovolné hasiče

21:10 Kyjov: Starosta ocenil dobrovolné hasiče

Během koronakrize se projevili jako zdatní a obětaví pomocníci. Členové Jednotky sboru dobrovolných …