„Myslím si, že osobnosti Jana Amose Komenského hodně dlužíme. Je patrné, že jako Češi se jím zabýváme méně, než by si tento génius pedagogiky skutečně zasloužil, tím spíš, že je Komenský uznáván po celém světě. Byl zván do řady zemí tehdejší Evropy, aby jim pomohl s reformou školství, a napsal mnoho výukových knih, které nás dodnes inspirují. I přes dalekosáhlé úspěchy ve světě se ale z politicko-náboženských důvodů stal vyhnancem a prakticky od svých šestatřiceti let již neměl možnost vrátit se do milované vlasti. Film je tak svým způsobem i jakousi splátkou tohoto dluhu,“ říká režisér Lubomír Hlavsa.
Scénář vznikal zhruba rok a jeho autorem je Martin Fahrner, jenž mu podle Hlavsy dal ten nejlepší „otisk“. Na námětu spolupracovala rovněž Milena Štráfeldová, která napsala scénář k předchozím dvěma filmům společnosti Vistafilm o Janu Husovi a Jeronýmovi Pražském. Snímek o Komenském přitom uzavírá volný cyklus polohraných a hraných dokumentů z české protestantské historie, na němž šumperští filmaři spolupracují již desátým rokem s Českou televizí.
Ve filmu je představen život českého génia z poněkud nezvyklého úhlu pohledu. Na základě posledních vědeckých výzkumů je totiž dnes už celkem jisté, že Komenského portrétoval světoznámý holandský malíř Rembrandt. A právě z této skutečnosti vychází příběh, ve kterém k sobě hledají cestu dvě naprosto protichůdné osobnosti - individualisticky založený bohém Rembrandt van Rijn, geniální malíř, a biskup Jednoty Bratrské, hluboce zbožný muž, teolog, filozof a jeden z největších učenců své doby Jan Amos Komenský.
„Rembrandt považuje zpočátku Komenského jen za dalšího z řady celebrit a církevníků, jež už na zakázku maloval. Zaujme k němu tedy odmítavý postoj. Během Komenského sezení při malování portrétu však k sobě postupně nacházejí cestu a nakonec se z nich stanou přátelé. Rozhovor „přerušují“ dějové události, které zásadně ovlivnily život a práci Komenského,“ popisuje linii filmu režisér.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV