Šumperk: Osmadvacátý ročník folklorního festivalu je minulostí

23.08.2018 20:38

V uplynulém týdnu se do Šumperka opět soustředilo folklorní umění z řady koutů naší země i celého světa – uskutečnil se zde osmadvacátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Šumperk 2018, během něhož se na dvou scénách vystřídalo několik stovek účinkujících, městem prošel průvod, který doslova roztančil ulice, a také se soutěžilo ve vaření kotlíkového guláše.

Šumperk: Osmadvacátý ročník folklorního festivalu je minulostí
Foto: Archiv autora
Popisek: Šumperk, pohled z radniční věžě

Program začal ve středu 15. srpna, kdy se v podvečer na malé scéně představila cimbálová muzika Matěje Kůrečky ze Starého Poddvorova, která již k šumperskému festivalu neodmyslitelně patří. „Čtvrtek vedle přerovské Rabussy nabídl vystoupení atraktivního souboru Rangsagar z Indie a také společné vystoupení místních Seniorů Šumperk a souboru ze srbské Kruščice, kde žije početná česká menšina,“ říká Libuše Březovská, ředitelka festivalu. Právě šumperští Senioři se letos již se svými srbskými protějšky potkali – v červenci letošního roku se zúčastnili tamějšího festivalu.

Hlavní dva koncerty proběhly v pátek a v sobotu na hlavní scéně v Pavlínině dvoře. „Páteční koncert ‚Vítejte u nás‘ patřil zejména zahraničním souborům, sobotní ‚Až půjdeš do světa, zastav s‘ pak už všem zúčastněným,“ doplňuje Březovská. Sobotnímu programu předcházelo slavnostní přijetí všech účinkujících na radnici starostou města Šumperka Zdeňkem Brožem. Bezprostředně poté se ulice města proměnily v malé karnevalové Rio de Janeiro. „Roztančená ulice patří k nejoblíbenějším částem celého festivalu, je skvělé, když se může folklorní tance a zpěv přenést alespoň na jedno dopoledne do celého centra města,“ podotýká Březovská.

„Účinkujících souborů bylo sedm zahraničních ze šesti různých zemí světa – dva ze Slovenska a po jednom z Indie, Indonésie, Srbska, Bulharska a Ukrajiny. Dalších šest pocházelo z České republiky a nádavkem byly dva soubory hudební a jeden historický. Celkem se na dvou scénách v parku u sovy a v Pavlínině dvoře vystřídalo na 370 účastníků,“ vypočítává Libuše Březovská, ředitelka festivalu a dodává, že v divácké anketě se nejúspěšnějším stal ukrajinský soubor Radist,“ říká Březovská. Výtěžek, jenž činil rovných deset tisíc korun, z divácké ankety tradičně zamířil na dobročinné účely – do rukou Dětského centra Ostrůvek v Šumperku.

Závěr festivalu okořenila soutěž ve vaření kotlíkového guláše s příznačným názvem „Roztančené kotlíky“. Šestého ročníku se zúčastnilo devět týmů, jejich um hodnotila pětičlenná porota, jež se skládala z profesionálních kuchařů restaurací Arte a Opera, školní jídelny ZŠ ve Sluneční ulici a také místostarosty Tomáše Spurného a předsedkyně srbského folklorního souboru. „Porota označila v poměrně podrobném bodovém hodnocení za nejlepší guláš týmů složeného z pracovníků oddělení kultury a vnějších vztahů a Policie ČR, druhé místo obsadil tým Dobís z Nového Malína a bronz brali muzikanti ze Starého Poddvorova,“ říká Bohuslav Vondruška ze šumperské radnice, jenž soutěž zorganizoval a dodává, že vítězný tým vyhrál i cenu veřejnosti.

„Hlavní program v Pavlínině dvoře navštívilo 970 platících návštěvníků. Pokud bychom započítali diváky na malé scéně a v pěší zóně při Roztančené ulici, napočítali bychom tisíce – doufám spokojených – diváků,“ uzavírá Březovská.

Festivalu se zúčastnili i hosté z partnerských měst. Vedle tradičních hostů z polské Nysy, německého Bad Hersfeldu, slovenské Prievidze, kteří se navíc aktivně zapojili do soutěže ve vaření kotlíkového guláše, poprvé do Šumperka zavítala delegace z italské Sulmony. „Smlouvu o partnerské spolupráci jsme uzavřeli v září loňského roku, jsem rád, že právě sumperský folklorní festival se stal příležitostí pro první oficiální návštěvu starostky Annamaria Casini“ říká Zdeně Brož, starosta města Šumperk a dodává, že během jejich pobytu se setkali u kulatého stolu, aby společně dojednali konkrétní projekty financované z fondů Evropské unie, jenž se nejdříve zaměří na výměnu studentů obou měst.

Mezinárodní folklorní festival Šumperk 2018 uspořádalo Sdružení přátel folkloru Severní Hané za finančního přispění Olomouckého kraje, města Šumperka a řady dalších sponzorů. Na organizaci se podílelo rodina Březovských z Postřelmova s dalšími přáteli, dvanáct hostesů, kteří byli téměř čtyřiadvacet hodin k dispozici účinkujícím souborům, oddělení kultury a vnějších vztahl MěÚ Šumperk a zvukaři Stylgroup.cz

Příští ročník, jenž bude již devětadvacátým se uskuteční na obvyklých místech od 14. do 19. srpna 2018. Průběžné informace o přípravách můžete sledovat jak na internetových stránkách www.festivalsumperk.cz nebo na oficiálním Facebooku festivalu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…