Svitavy zvou na masopustní veselí se staročeskou zabijačkou

9. 2. 2018 13:01

Masopust je svátek, který je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivým svátkem i masopust.

Svitavy zvou na masopustní veselí se staročeskou zabijačkou
Foto: svitavy.cz
Popisek: Svitavy

Ve Svitavách, zejména v jejich okrajových částech, se masopust slavil ještě v šedesátých letech 20. století, kdy si tento zvyk do Svitav přinesli noví obyvatelé města. Po dlouhé odmlce se k nám masopustní průvod vrátil a od roku 2004 je každoroční součástí programů pro veřejnost na náměstí.

V sobotu 24. února od 13 hodin budou na horní části náměstí připraveny zabijačkové hody. Letos je pro vás nachystala organizace Květná zahrada ve spolupráci se svitavským řeznictvím Lubomíra Šauera. V nabídce bude nejen tlačenka, jitrnice, ovar, jelita, chleba se sádlem, ale také domácí výrobky Květné zahrady – sýry, koláče, sušené ovoce… Vše můžete u stánků spláchnou dobrým pivem, svařákem či medovinou, tak jak to u podobných veselic chodí. Masopustní průvod z Vortové na Hlinecku s muzikou vyjde od fontány na spodní části náměstí v 14 hodin, před starou radnicí požádá starostu města o povolení k obchůzce a bude pokračovat k morovému sloupu. Zhruba dvouhodinový masopustní rej s muzikou, tancem a kejkly masek bude zakončen dle starého obyčeje porážením zpupné kobylky (a jejím vzkříšením pomocí slivovičky v 16:30 hodin).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Fialová barva radnice připomene Den rakoviny pankreatu

13:48 Olomouc: Fialová barva radnice připomene Den rakoviny pankreatu

Světový den rakoviny pankreatu – tedy slinivky břišní – připadající na 15. listopad si letos připome…