Třebíč: Lávka z Polanky typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde

24.05.2021 17:39

Město Třebíč hledá nejlepší využití pro ocelovou montovanou lávku přes řeku Jihlavu, která ústí u vchodu do areálu koupaliště Polanka. Záměrem města je ponechat zajímavou konstrukci ve veřejném prostoru.

Třebíč: Lávka z Polanky typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
Foto: rep
Popisek: Třebíč

„Ve hře je využití na jiném místě přes řeku, kde je hladina níže a nehrozí ucpání toku při případné velké vodě, nebo využití na cyklostezce z Třebíče do Vladislavi. Město o lávce a jejím využití jedná také s místním Klubem vojenské historie,“ popsal záměry města místostarosta Miloš Hrůza.

„Ctíme historii, poválečný most rozhodně nepůjde do skladu nebo do šrotu. Chceme, aby byl přístupný veřejnosti a protože je v dobré kondici, aby byl i funkční připomínkou historie našeho města. Proto je naším záměrem umístit jej ve veřejném prostoru,“ doplnil starosta Třebíče Pavel Pacal.

Konstrukce je na Polance příliš nízko nad hladinou. V uplynulých letech správce řeky – Povodí Moravy – vystavěl pevné koryto řeky a byly pořízeny mobilní protipovodňové zábrany, které mají ochránit centrum města a zejména unikátní soubor židovské čtvrti, památky UNESCO, před povodní. Díky těmto zábranám se řeka nerozlije a velká voda nenapáchá tak obrovské škody, jako v roce 1985, kdy vylitá řeka zaplavila dolní část Karlova náměstí a právě židovskou čtvrť. Kvůli těmto protipovodňovým opatřením, které brání vylití řeky, i velká voda zůstane ve vysokém korytu, ale zvýší se hladina. Hrozbu pak představují překážky na toku, jako je právě lávka u Polanky.

„Stávající lávka je nyní kapacitní pouze na pětiletou vodu. Řešíme to s městem Třebíč už řadu let. Po úpravě, kterou zde město plánuje udělat, by nový most měl mít kapacitu na stoletou vodu,“ řekl 2. 5. 2021 pro Jihlava.iDNES.cz Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy, pod které patří také vodohospodářská správa řeky Jihlavy. Most by mohl při povodni zachytit například stržený kmen stromu, který by pod ním nemohl podplout.

Aby most vyhovoval takzvané dvacetileté a víceleté vodě, musel by být na obou březích zvednut o několik metrů výše, to není technicky možné. Proto je nutné lávku přemístit a u Polanky postavit novou. Na tu je aktuálně zpracován projekt, lávka bude klenutá a citlivě umístěná do krajiny. Její stavba bude předcházet rekonstrukci areálu koupaliště, kterou město plánuje v horizontu dvou až čtyř let. Při rekonstrukci koupaliště budou upraveny bazény, budou vyhřívané, a lidé se dočkají nových, moderních prvků, nových převlékáren i více možností občerstvení a her pro děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Jablečný den na Velkém náměstí přinese zábavu i poučení

21:49 Kroměříž: Jablečný den na Velkém náměstí přinese zábavu i poučení

Kroměřížská radnice chystá na sobotu 16. října Jablečný den spojený s farmářskými trhy.