Trocnov: Zmodernizovaný památník nabídne Žižkovu křtitelnici, vozovou hradbu i naučnou stezku

19.06.2015 18:48

Původní křtitelnice ze střížovského kostela, kde byl údajně husitský vojevůdce pokřtěn, originální zbraně z počátku 15. století, archeologické nálezy z husitského hradu Sion v podobě kulí a šipek, model vozové hradby i nová naučná stezka s 10 panely. To jsou hlavní lákadla zmodernizovaného muzea i venkovních expozic v areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově na Českobudějovicku.

Trocnov: Zmodernizovaný památník nabídne Žižkovu křtitelnici, vozovou hradbu i naučnou stezku
Foto: trocnov.cz
Popisek: Památník Jana Žižky v Trocnově

Jeho slavnostního otevření se v pátek 19. června mimo jiné zúčastnil hejtman Jiří Zimola, ředitel Jihočeského muzea František Štangl a odborník na husitské období Petr Čornej.

„Hlavním důvodem modernizace byl nový pohled na husitskou dobu, i když více než 30 let stará expozice prodělala lehkou ideologickou očistu už v době, kdy areál převzal od státu kraj a předal ji do naší správy. A nutná už byla i rekonstrukce zchátralé budovy muzea,“ uvedl Štangl.

Kraj dal na rekonstrukci 550 tisíc korun

Práce vedoucí k proměně areálu do nynější podoby trvaly od letošního února do poloviny června. „Vyžádaly si investici 5,5 milionu korun, z čehož 550 tisíc zaplatil kraj, 275 tisíc stát a zbytek byl uhrazen z evropských fondů,“ dodal Zimola s tím, že otevření památníku po rekonstrukci je jedním z pilířů letošního krajského projektu Jižní Čechy husitské.

Zimola zároveň připomněl, že nechybělo mnoho a žádné podobné akce se v Trocnově už konat nemusely. „Památník Jana Žižky se stal majetkem kraje v roce 2011, když o něj stát přestal jevit zájem. V případě, že by se jej neujala silná veřejnoprávní korporace mu hrozilo dramatické zmenšení a možná i likvidace. Zanikla by tak ojedinělá památka, která je důležitým připomenutím významných historických milníků jižních Čech,“ zdůraznil.

Nadšení z obnovy památníku, na níž se výraznou měrou sám podílel, neskrýval ani Čornej. „Žižka byl mým dětským hrdinou a touto expozicí jsem si splnil svůj dávný sen. Je pochopitelné, že za tu dobu se měnilo i moje vnímání tohoto husitského vojevůdce. A expozice ve zdejším muzeu vlastně odráží to, jak ho vnímám dnes. Za čas ho možná uvidím jinak, to je ale osud historického poznání,“ sdělil expert na husitství.

Kraj chce pokračovat v kultivaci a znovuoživení památníku i v budoucnu. „Například na loukách ve spodní části areálu by mohla vyrůst replika vrcholně středověké vesnice,“ uzavřel Štangl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín: Adventní věnce Alma mater potěšily zdravotníky

12:03 Bohumín: Adventní věnce Alma mater potěšily zdravotníky

Spolek Alma mater věnoval nejen zdravotníkům za jejich úsilí adventní věnce. Ručně je zhotovily člen…