Uherské Hradiště: Poškozený památný platan v Jezuitské zahradě prozkoumali znalci

23.09.2023 7:29 | Tisková zpráva

Památný platan v Jezuitské zahradě před vlakovým nádražím v Uherském Hradišti, na kterém se koncem měsíce srpna zlomila kosterní větev, byl podroben znaleckému posudku.

Uherské Hradiště: Poškozený památný platan v Jezuitské zahradě prozkoumali znalci
Foto: Uherské Hradiště
Popisek: Uherské Hradiště

Účelem posudku bylo zhodnocení aktuálního stavu stromu, s hlavní pozorností zaměřenou na perspektivu a provozní bezpečnost. Pro průzkum rozsahu skrytých defektů byla využita přístrojová metoda šetření pomocí zvukového tomografu. Výsledkem průzkumu je, že kmen stromu má dostatečnou pevnost proti zlomu, aby odolal náporu vichřice.

„Ořez koruny platanu, který byl z bezpečnostních důvodů proveden po zlomu jedné z kosterních větví, byl vyhodnocen jako dostatečný a v současné době není nutné pokračovat v další redukci koruny,“ informoval místostarosta města Čestmír Bouda. Aktuálně je doporučeno pouze zrevidovat a případně vyměnit instalované bezpečnostní vazby, které již mohou být za zenitem své životnosti, a také podpořit vitalitu stromu úpravou jeho okolí.

události došlo dne 28. srpna v odpoledních hodinách, kdy se zlomila kosterní větev platanu. Při události nedošlo ke zranění či újmě osob, pádem ulomené větve byla poničena dopravní značka. Na místo byl přivolán Hasičský záchranný sbor ZK. Z bezpečnostních důvodů byl neprodleně po zlomení větve proveden ořez ve větším rozsahu, aby strom nepředstavoval akutní ohrožení osob a majetku.

Platan javorolistý v jezuitské zahradě (naproti budovy vlakového nádraží) je prohlášen památným stromem, jeho stáří se odhaduje přibližně na 250 let.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Klimatické podmínky zastavily rekonstrukci parkoviště v Kratochvílově ulici

10:32 Prostějov: Klimatické podmínky zastavily rekonstrukci parkoviště v Kratochvílově ulici

Sněhem zasypané parkoviště v centru Přerova, které mělo do 10. prosince projít celkovou rekonstrukcí…