V příštím roce se v Chebu uskuteční další krajinná výstava. Partnerem tentokrát bude nedaleký bavorský Tirschenreuth, s jehož představiteli byla včera na chebské radnici slavnostně podepsána smlouva o vzájemné spolupráci při zajištění doprovodného programu a společné propagaci krajinných výstav v obou městech. „V Chebu i v Tirschenreuthu budou krajinné výstavy probíhat v termínu od 29. května do 25. srpna 2013,“ uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. „U nás se bude výstava odehrávat na již upraveném pravém břehu Ohře, který obdobnou akci hostil v roce 2006, a doufejme, že i na břehu druhém, který chceme začít revitalizovat v letošním roce. Vzniknout zde má areál pro aktivní trávení volného času, jehož součástí budou sportoviště nebo atraktivní lanové centrum. Problém je však v tom, že dotace na úpravy levého břehu nám byla přislíbena později, než jsme očekávali, takže termínově je to teď už velice na hraně.“
Krajinná výstava v příštím roce bude o něco skromnější než v roce 2006, kdy bylo partnerem Chebu město Marktredwitz. Přesto se počítá s dalším zkrášlením areálu Krajinky na pravém břehu Ohře i pořádáním řady doprovodných akcí. V rámci krajinné výstavy by navíc měly probíhat i společné akce škol či sportovních klubů z obou měst. „Chebská výstava bude mít podtitul Příroda a historie. Vedle prezentací zahradního umění se totiž chceme zaměřit také na představení bohaté historie našeho města. Program krajinné výstavy se tedy bude odehrávat nejen v Poohří, ale i v historickém centru, mimo jiné na hradě či v areálu františkánského kláštera,“ poznamenal místostarosta Michal Pospíšil. „Součástí programu budou tři stěžejní výstavy. První bude věnována osobnosti na svou dobu velmi pokrokového panovníka Fridricha II., který svou bulou, podepsanou v kapli chebského hradu, kodifikoval vztahy mezi mocí světskou a církevní, a rodu Štaufů, ze kterého pocházel. Další představí chebského rodáka a jednoho z nejvýznamnějších evropských barokních stavitelů Balthasara Neumanna a historii chebských krajinných výstav. První se zde konala už v závěru 19. století a ta v roce 2013 bude v pořadí již pátá.“
Na zajištění programu krajinné výstavy chce přitom město získat prostředky z dotačního titulu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Bavorskem. „Připraveno již máme sedm žádostí do fondu malých projektů. Pokud uspějeme, mohli bychom získat přibližně 3 miliony korun,“ dodal místostarosta Pospíšil.
V Tirschenreuthu se v rámci příprav krajinné výstavy počítá s obnovou městského rybníku, kolem kterého vznikne odpočinkový areál s tematickými zahradami, naučnou stezkou nebo hřišti. „Naše výstava ponese název Příroda v Tirschenreuthu. Obnova rybníka, jeho okolí i další stavební opatření spojená s krajinnou výstavu přijdou přibližně na 13 milionů euro,“ řekl starosta Tirschenreuthu Franz Stahl.
Na rozdíl od předchozí krajinné výstavy by v Chebu příští rok neměl být vstup do upraveného areálu zpoplatněn. „Vstupné se bude vybírat například na větších koncertech, ale s plošným zpoplatněním celého areálu nepočítáme,“ uzavřel starosta Pavel Vanoušek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz