Varnsdorf: Červený kostel se dočká dalších významných oprav

08.06.2020 7:34

Po loňské generální opravě věže kostela, kdy došlo k odstranění havarijního stavu kamenných říms, opravě klempířských prvků, střešní krytiny a obnově kamenných prvků vstupního průčelí, pokračují práce na obnově Červeného kostela i v letošním roce.

Varnsdorf: Červený kostel se dočká dalších významných oprav
Foto: varnsdorf.cz
Popisek: Varnsdorf
reklama

V březnu byla dokončena rekonstrukce vnitřních ochozů lodi, opravou prošly také dřevěné vnitřní okenice zvonice. Zrestaurovány byly dveře a okna balkónu.

V současné době probíhají restaurátorské práce na čtyřech vstupních dveřích kostela. Oprava dveří je spolufinancována z dotačního programu ORP 2020 Ministerstva kultury ČR částkou 70 tisíc korun a probíhá v souladu s restaurátorskými pracemi na kamenném ostění a schodištích bočních vstupů kostela.

Zahájena byla také oprava havarijního stavu bočních věžiček, na které se též podařilo získat dotační prostředky ve výši 200 tisíc korun z programu Regenerace kulturních památek Ústeckého kraje. Právě běží výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace ke stavebnímu řízení a realizaci stavby nového sociálního zařízení kostela v prostorách bývalé sakristie. Součástí projektu bude také nové osvětlení, kanalizační, vodovodní a elektrická přípojka objektu. V pátek 15. května proběhla v prostorách kostela první schůzka zástupců Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem s Odborem správy majetku a investic města Varnsdorf a vedením města – starostou Rolandem Sollochem a místostarostou Jiřím Suchardou, na které byly konzultovány možnosti dalších stavebních úprav a řešení interiéru kostela nutných pro budoucí provozování objektu.

Noc kostelů

Jak probíhají rekonstrukční a restaurátorské práce se můžete přijít přesvědčit v pátek 12. června během celostátní akce Noc kostelů, do které jsou letos zapojeny tři varnsdorfské kostely – římsko-katolický kostel sv. Petra a Pavla na náměstí, starokatolický kostel Promění páně nad divadlem a do třetice evangelický Červený kostel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice: Město uspělo s žádostí o dotaci na kamerový systém

16:57 Pardubice: Město uspělo s žádostí o dotaci na kamerový systém

Moderní kamerový systém (MKS), který je pro město základem pro vybudování Inteligentního řízení dopr…