Vsetín ovládnou Templářské slavnosti

12.08.2021 10:31 | Zprávy

Vystoupení historických šermířů, ukázky dobové kuchyně, koncert středověké hudby, šprímy a kouzla pouličních kejklířů, zábavné aktivity pro celou rodinu i vyhlášený guláš mistra Karla Jurčíka. To vše a mnohé další chystá Muzeum regionu Valašsko v rámci 11. ročníku Templářských slavností, které proběhnou v sobotu 14. srpna na vsetínském zámku a hvězdárně.

Vsetín ovládnou Templářské slavnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně

Oblíbená akce vzdává hold rytířům templářského řadu, kteří vlastnili vsetínské panství na přelomu 13. a 14. století a měli velký podíl na tehdejším významném rozvoji oblasti. Z období jejich panování také pochází vůbec první písemná zmínka o existenci Vsetína (rok 1306).

Program slavností startuje ve 14:00 hod. a jako obvykle proběhne na dvou scénách. Na prostranství před vsetínským zámkem budou bojovat šermířské skupiny Taranis, Corporal a Velenští zbrojnoši, zazní středověké písně v podání známé skupiny Devětsil, publikum pobaví kejklíř Pepa a vystoupí i kouzelník s živými hady. Příchozí se mohou těšit také na ukázky dobových řemesel, ochutnávku středověké kuchyně či setkání s ranhojičem. Chybět nebudou rytířské aktivity, kejklířský workshop a další. V areálu nedaleké hvězdárny si budete moci jako každý rok prohlédnout dravce ze záchranné ornitologické stanice v Hošťálkové, vyzkoušet své dovednosti na rytířském trenažeru nebo si zastřílet z luku na terč.

O vaše chuťové se opět postará vyhlášený mistr guláše Karel Jurčík, který slíbil několik druhů zvěřinového guláše a svou bezlepkovou specialitu – guláš hlívový. K mání ale bude i spousta dalších dobrot k jídlu a pití.

Záštitu nad 11. Templářskými slavnostmi převzali hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, starosta Vsetína Jiří Růžička a radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová. „Templářské slavnosti se za dobu svého konání staly akcí regionálního významu, na kterou přijíždějí lidé z širokého okolí. Já bych chtěla všechny co nejsrdečněji pozvat a organizátorům popřát, aby se tato krásná akce vydařila minimálně tak dobře, jako v uplynulých ročnících,“ vzkázala Fišerová.

Podrobný program a další informací najdete na stránkách ZDE nebo Facebooku ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká Lípa: Českolipským pedagogem roku je Monika Lieselová

16:31 Česká Lípa: Českolipským pedagogem roku je Monika Lieselová

Šestnáct pedagogů v letošním roce nominovali ředitelé českolipských základních a mateřských škol na …