Vsetín vyhrál soud o Lidový dům

15.04.2019 19:33

Nejvyšší soud České republiky potvrdil rozhodnutí soudů nižších instancí, že neexistují zástavní práva k nemovitostem Lidového domu, kulturního zařízení na Sychrově a budovy bývalého okresního úřadu na Horním městě. Všechny byly zastaveny v rámci kauzy Wojtoň Kovex, která se tak po více než dvaceti letech s největší pravděpodobností uzavírá.

Vsetín vyhrál soud o Lidový dům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně

„Je to výborná zpráva pro město a jeho občany. Díky rozhodnutí soudu můžeme postupně pokračovat s úpravami chátrajících budov tak, aby sloužily svému účelu. Rád bych poděkoval doktoru Vohnickému z právní kanceláře Jiří Drápal & Petr Vohnický za to, že pomohl vybojovat městský majetek zpět,“ konstatoval starosta Jiří Růžička.

Dlouhé martýrium začalo v roce 1993, kdy se město zaručilo za bankovní úvěry v hodnotě 140 milionů korun firmám Wojtoň Kovex a Wojtoň Kovex příbory. Do zástavy vložilo budovy Lidového domu, bývalého okresního úřadu na Horním městě, Kotova v Rokytnici, kulturního zařízení na Sychrově a lesní porosty v katastru Vsetína, Jasenky a Lhoty. Když zmíněné firmy úvěry nesplatily a byl na ně vyhlášen konkurz, město se ocitlo v situaci, kdy reálně hrozilo, že o zastavené nemovitosti přijde.

Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch města

S odkazem na porušení podmínek stanovených zastupitelstvem města ze strany podnikatele Wojtoně město zahájilo soudní pře, které se protáhly na více než 20 let. Nejprve v roce 2010 docílilo vynětí nemovitostí z konkurzní podstaty. Stále ale na nich viselo zástavní právo. Jejich vymazání se město domáhalo v rámci dvou soudních řízení. V prvním z nich - vedeném proti Českomoravské záruční a rozvojové bance - uspělo před dvěma roky, kdy Nejvyšší soud ČR rozhodl o neexistenci zástavního práva na budovu Kotova a lesy na Jasence.

Nyní Nejvyšší soud ČR rozhodl ve prospěch města i ve druhém řízení o neexistenci zástavních práv, vedeném proti společnosti Global Financial Restructuring, s. r. o. A to znamená, že město bude konečně moci volně nakládat i s budovami Lidového domu, kulturního zařízení na Sychrově a bývalého okresního úřadu na Horním městě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Vyhrazené trvalé parkovací místo bude od ledna stát 20 000 korun ročně

21:20 Kroměříž: Vyhrazené trvalé parkovací místo bude od ledna stát 20 000 korun ročně

Kroměřížská radnice zvyšuje od ledna příštího roku dvojnásobně poplatek za vyhrazené trvalé parkovac…