Vsetínští školáci poslali tisíce korun na pitnou vodu dětem do Afghánistánu

24.09.2015 20:39

O globálních problémech současného světa a hledání jejich následného řešení debatovali žáci vsetínských základních škol. Maštaliska se tak stala v pondělí 21. září místem 3. ročníku tradiční akce Vsetín proti chudobě – Vsetínské školy pro lepší svět, která se konala pod záštitou místostarostky Simony Hlaváčové.

Vsetínští školáci poslali tisíce korun na pitnou vodu dětem do Afghánistánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně
reklama

Zástupce osmých a devátých tříd základních škol Rokytnice, Sychrov, Luh, Trávníky, Ohrada a Integra vybírali rozvojový projekt, pro který pořadatelé zajistili finanční dar 5 tisíc korun. Mladí lidé nejen že diskutovali, ale měli možnost i definovat světové problémy a následně hledat jejich řešení, protože věděli, že mají možnost něco ovlivnit. „V letošním ročníku žáci zvolili jako nejlepší projekt na nákup technologií pro čištění vody v Afghánistánu, protože věří, že čistá voda je základní potřebou, na kterou by měl mít nárok každý a právě na něj se rozhodli darovat finanční prostředky,“ ocenila volbu vsetínských žáků místostarostka Simona Hlaváčová.

Žákovské sympózium nebyla hra, nebyla to ani výuka či vzdělávání, šlo o skutečný život. Žáci měli v rukou finanční prostředky a měli možnost je přidělit vybranému projektu a vybírali opravdu pečlivě. „Zvažovali veškeré varianty, diskutovali s plným nasazením a vnímali velkou zodpovědnost, která jim byla svěřena, protože mohli ovlivnit životy jiných lidí,“ hodnotila jejich zodpovědný přístup za organizátory Jaroslava Ševčíková.

V prvním ročníku poslali vsetínští žáci finanční prostředky na nákup čistícího filtru pro slum Čalantika v Bangladéši, kde je díky jejich daru dnes možné přefiltrovat 400 litrů vody denně tak, aby se dala pít, což výrazně pomohlo dětem z tamní komunity. V loňském roce pak děti vybraly projekty dva, protože oba byly velmi zajímavé. Finance se tak poslaly na charitativní projekt „Krmte hladové“ a na rozvojový projekt pro Čalantiku, který byl určený pro nákup školních pomůcek.

Letos se setkání zúčastnila i Šárka Řechková ze Svazu měst a obcí a Ondřej Suchánek z Charity ČR, kteří se s tématy humanitární a rozvojové pomoci v rámci své profese setkávají v rámci celého světa denně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třebíč: V boji s covidem pomáhají i skauti

15:47 Třebíč: V boji s covidem pomáhají i skauti

Členové třebíčského skautu přišli v závěru loňského roku s nabídkou pomoci městu v boji proti Covid-…