Zábřeh: Zaměstnanci městského úřadu vyjádřili podporu Downíkům

22.03.2019 21:49

Zaměstnanci Městského úřadu Zábřeh s laskavým svolením paní tajemnice a vedení města podpořili ve čtvrtek 21. března děti s Downovým syndromem. Na tento den připadá Světový den Downova syndromu, nazývaný též jako „Ponožkový den“.

Zábřeh: Zaměstnanci městského úřadu vyjádřili podporu Downíkům
Foto: youtube.com
Popisek: Zábřeh na Moravě

Od roku 2012 se Světový den Downova syndromu připomíná pod záštitou OSN a je příležitostí pro několik milionů osob s Downovým syndromem a pro jejich blízké po celém světě poukázat na pozitivní i problematické aspekty, které s sebou život s chromozomem navíc přináší.

Heslo letošního ponožkového dne je „Leave no on behind“ volně přeloženo jako „Nenechme nikoho stranou.“ „Zapojením jsme tak chtěli upozornit, že každý jsme jiný, ale každý výjimečný a jedinečný,“ uvedl starosta František John.

Datum 21. března bylo vybráno symbolicky. Downův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které je způsobeno poruchou 21. chromozomu, který je ztrojený (místo obvyklého počtu jednoho páru chromozomů, mají lidé s Downovým syndromem právě 3 tyto chromozomy). Odtud datum 21. 3. Tento den má i svůj vlastní symbol a tím je pár odlišných ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto celoživotního onemocnění - poruchu chromozomu ve tvaru písmene X.

Downíci jsou rozeznatelní na první pohled. Prozradí je například menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatější hlava s plochým obličejem, širší ruce s krátkými prsty. „Kromě typického vzhledu pak onemocnění způsobuje pomalejší mentální vývoj. O to větší však mají tito lidé srdce a radost ze života,“ uzavřela tajemnice Jana Krasulová. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Zaměstnanci úřadu obstarali nadílku handicapovaným dětem

21:10 Kroměříž: Zaměstnanci úřadu obstarali nadílku handicapovaným dětem

Mikulášské balíčky pro osm desítek dětí ze Základní školy a Mateřské školy Kroměříž, F. Vančury byly…