Zastupitelé Plzně schválili projekt fúze teplárny a Plzeňské energetiky

26.05.2018 9:37

Zastupitelstvo města Plzně schválilo projekt fúze stoprocentní městské společnosti Plzeňská teplárenská se soukromou společností Plzeňská energetika a. s. Město Plzeň bude po sloučení vlastnit 65 procent akcií teplárny, vlastníkem 35 procent akcií teplárny se stane EP Infrastructure, a.s., která je jediným společníkem Plzeňské energetiky a.s.

Zastupitelé Plzně schválili projekt fúze teplárny a Plzeňské energetiky
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Samotný zápis fúze bude proveden notářem po získání souhlasu s fúzí obou společností ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad posoudí, zda sloučení nenaruší hospodářskou soutěž na trhu. Návrh na zápis fúze do obchodního rejstříku musí být podán nejpozději do 31. prosince 2018.

Důvodem, proč zastupitelé řešili budoucnost městské firmy, bylo především to, že od poloviny roku 2021 budou platit nové přísné ekologické limity a teplárnu kvůli tomu čekají velké investice do modernizace uhelných zařízení. Dalším z důvodů je obtížně předvídatelný vývoj na evropsky propojeném energetickém trhu, daný evropskou legislativou, která výrobě energie z uhlí nepřeje. Ve spolupráci s evropsky významným výrobcem energie, Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského, jenž ovládá společnost EP Infrastructure, se šance na překonání těchto problémů jeví do budoucna jako reálnější, než pokud by Plzeňská teplárenská zůstala osamoceným lokálním energetickým zdrojem.

Spojení obou subjektů znamená investici 0,5 miliardy korun do modernizace kotlů, zachování stabilní nízké ceny tepla, kdy Plzeň má druhou nejnižší cenu tepla v České republice (nejlevnější teplo dodávají Elektrárny Opatovice do Pardubic a Hradce Králové, vlastníkem těchto elektráren je EPH), zvýšení dividendy až o 70 milionů korun ročně a také jednorázovou úsporu na pravidelných investicích ve výši 100 milionů korun. Významným přínosem při fúzi obou společností je efektivnější prodej elektřiny a synergické úsporné efekty při nákupu surovin a obslužných činností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost

21:44 Šumperk: Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost

Milovníci folkloru se letos mohou opět těšit na Roztančenou ulici, v srpnu se po roční pauze opět sj…