„Hned první otázka směrovala respondenty k odpovědi, jak se nejčastěji přepravují po Přerově. Ze slov vyplynulo, že nejvíce lidí chodí po městě pěšky, na druhém místě stanula individuální automobilová doprava, třetí příčku mají jízdní kola a čtvrtou autobusy,“ uvedl Lukáš Dědič z vědecko-výzkumného ústavu ACCENDO, který pro Přerov výzkum realizuje.
Z ankety je zřejmé i to, že kolo jako dopravní prostředek využívají procentuálně téměř stejně muži jako ženy – přibližně vyrovnané je i cestování městskou dopravou. „Rozdíl je ale v používání aut – zatímco 30 procent mužů zaškrtlo, že nejčastěji jezdí po Přerově autem, u žen tuto variantu prioritní přepravy volí jen 16 procent. O to více žen využívá chůzi – 44 procent žen nejčastěji chodí po Přerově pěšky, zatímco u mužů to bylo pouze 34 procent,“ doplnil radní Jan Horký (SpP), který na plánu spolupracuje s odborníky. Jako pěší chůzi, coby převažující způsob přepravy po městě, si nejčastěji vybírají lidé nad 65 let (53 procent dotázaných), nejméně pak lidé ve věkové kategorii 30 až 39 let. A naopak – právě lidé z této kategorie jezdí nejvíce po Přerově autem nebo na motorkách (44 procent dotázaných), zatímco senioři usedají za volant jen v 7 procentech.
Zajímavé je také to, jakou dopravu volí Přerované při cestování za výdělkem. Nejvíce - 23 procent - jich jezdí do práce autem, 21 procent chodí do zaměstnání pěšky, na kole se přepravuje 14 procent zaměstnaných a autobusem 10 procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV