Zlín: BD Podlesí prohrálo soud s městem. Musí uhradit téměř 1 644 000 Kč

12. 1. 2018 11:30

Bytové družstvo Podlesí (BDP) musí na základě rozhodnutí Okresního soudu ve Zlíně zaplatit městu Zlínu částku téměř 1 644 000 Kč. Jde o uhrazení splátek půjček použitých k výstavbě šesti bytových domů, kterou představenstvo BD Podlesí odmítalo splatit.

Zlín: BD Podlesí prohrálo soud s městem. Musí uhradit téměř 1 644 000 Kč
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

Kromě této částky musí BDP uhradit úroky z prodlení. Soud zároveň nařídil bytovému družstvu uhradit městu Zlínu i náklady na soudní řízení ve výši téměř 200 000 Kč. Rozhodnutí dosud není pravomocné.

„Výsledek soudu vítáme. Je pro nás dalším krokem k rozklíčování sporů mezi městem a představenstvem Bytového družstva Podlesí. Město Zlín již také odpovědělo na všechny otázky vyplývající z nedávné členské schůze BDP. V následujících dnech zašleme jeho představenstvu i návrh dvou nezávislých auditorů, abychom společně vybrali jednoho, který provede audit kompletního účetnictví ze všech dostupných podkladů, jak bylo schváleno na členské schůzi. Krok po kroku tak pokračujeme k cíli, kterým je především narovnání majetkových poměrů mezi BDP a městem Zlínem a poskytnutí jistoty současným nájemníkům o možném budoucím odkupu bytů, které užívají,“ konstatoval náměstek primátora Jiří Korec, který se touto záležitostí zabývá.

Rozhodnutí o povinnosti uhradit půjčku je již třetím soudním rozhodnutím v krátké době, které se dotýká bytového družstva a města Zlína. Radnice vyhrála ve druhé polovině loňského roku i proces s Pavlem Sekulou, předsedou BD Podlesí, který ji zažaloval kvůli tvrzení, že dlouhodobě odmítá předložit ke kontrole účetnictví BD Podlesí za roky 2006 až 2015. Okresní soud ve Zlíně dal za pravdu městu, Pavel Sekula se proti jeho rozhodnutí odvolal. Neúspěchem Pavla Sekuly skončila také jeho žaloba na náměstka primátora Ondřeje Bětáka. Předseda BDP se domáhal toho, aby se představitel města zdržel výroků, že BDP manipuluje s finančními prostředky a nevydává účetnictví. Okresní soud požadavek předsedy BDP odmítl, i v tomto případě Pavel Sekula podal proti rozhodnutí odvolání.

Město Zlín má velký zájem složitou situaci v BDP vyřešit. „Družstevníci žijí řadu let v nejistotě, jak to bude s jejich bydlením, což nás mrzí. Soud na druhou stranu potvrdil, že předseda představenstva bytového družstva nepostupuje správně. Jde o určitý vzkaz družstevníkům. Ty peníze z úroků, a vlastně i na soudní výlohy, mohlo bytové družstvo vynaložit smysluplněji, třeba na další zkvalitňování bydlení svých členů,“ konstatoval Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínské radnice.

Město Zlín si nechalo zpracovat analýzu, jak ve věci BDP dále postupovat. Na jejím základě, pokud nedojde k dohodě, podá další žalobu. „Tou by se město domáhalo podílu na zisku za roky 2014 a následující,“ uvedla Pavla Šafaříková, která je pověřená vedením Odboru právního magistrátu.

Radnice má také k dispozici analýzu, ze které vyplynulo, že BDP by mělo městu Zlínu také vyplatit jen za roky 2003 až 2006 částku ve výši cca 710 000 korun. Tato částka byla ze strany města již zažalována. Auditor vybraný BDP a městem Zlínem také zkontroluje hospodaření bytového družstva, jehož vydání se předseda představenstva bytového družstva Pavel Sekula dlouhodobě bránil a které v nedávné době dle vlastních slov „zrekonstruoval.“

Kvůli komplikovaným vztahům s Pavlem Sekulou město začalo komunikovat přímo s členy Bytového družstva Podlesí. „Průběžně jim zasíláme dopisy, ve kterých je s největší pečlivostí informujeme o vývoji situace a deklarujeme snahu s nimi vyřešit problémy, které se nedaří vyřešit představenstvu BDP,“ objasnil náměstek primátora Ondřej Běták.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brněnské komunikace připravují systém financování a výstavby parkovacích domů

21:13 Brněnské komunikace připravují systém financování a výstavby parkovacích domů

Rada města Brna pověřila prováděním koordinačních činností u přípravy systému výstavby a provozu par…