Zlín: Galerijní a muzejní noc se blíží. Nespěte a jděte za uměním

17.05.2022 13:07 | Tisková zpráva

V pátek 20. května v 19 hodin odstartuje letošní ročník Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Pro ty, co zůstanou vzhůru, je připravena pořádná nálož kultury.

Zlín: Galerijní a muzejní noc se blíží. Nespěte a jděte za uměním
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.

V tuto noc se zdarma otevřou výstavy a expozice muzea a galerie v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT a v mnoha dalších kulturních organizacích ve Zlíně. Připravený je také zajímavý doprovodný program pro celou rodinu. 

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 47746 lidí

Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU budou mít návštěvníci vstup zdarma do stálých expozic a všech aktuálních krátkodobých výstav muzea a galerie a je připraven opravdu bohatý program v celém komplexu až do 23 hodin. Služeb Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně bude možné tuto noc využít až do 21 hodin.

„Po dvouleté pauze bych ráda pozvala nejen milovníky umění na tuto jedinečnou večerní akci, která nabídne netradiční prohlídky muzea a galerie po setmění, ale také zábavný doprovodný program. Věřím, že si všichni tuto noc skvěle užijí,“ pozvala na akci Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila komentované prohlídky třech aktuálních krátkodobých výstav, které jsou věnované současné malířce Haně Mikulenkové, krajináři Janu Honsovi a architektovi Dominiku Feyovi. V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je přichystána komentovaná prohlídka výstavy představující malířku mnoha generací Marii Fisherovou-Kvěchovou a večerní program s tématem „Broučči“. Proběhne čtení ze stejnojmenné Karafiátovy knihy, výroba světlušek na niti i odborný entomologický výklad nad skutečným hmyzem. Ve stálé expozici PRINCIP BAŤA naleznete mimo jiné také výstavku miniatur obuvi a dílničku s výrobou papírových modelů bot.

Se zábavným programem se myslelo také na děti. Ty se mohou zúčastnit soutěže se stanovišti po celém 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Galerie nabídne v prostorách svých výstav dílny s výtvarným tvořením i dramatickým uměním. Děti budou moci vyrábět cukroví z papíru, hledat těžiště sochy a nebo „procházet barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky, které budou muset zdolat bez doteku. V kavárně se mohou těšit na dětský tvořivý koutek a fotokoutek nebo křídové malování budíku na platformu. V předsálí je připravena multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s.r.o. K tomu všemu zahraje zlínská kapela Jasno a večer zakončí videomappingová projekce na fasádu budovy 15.

„Vidět exponáty v přítmí noci má přidanou hodnotu tajemství. Jsem ráda, že se naše paměťové instituce pravidelně otvírají návštěvníkům a lákají na atraktivní zážitky. Nezapomeňte si tedy nastavit budík, protože v pátek se nespí, ale jde se za uměním,“ zve Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství.

Do letošního ročníku Galerijní a muzejní noci ve Zlíně se se svým programem zapojí také vila Tomáše Bati, Galerie Kabinet T., Galerie Václava Chada, Galerie pod Radnicí, G18 – Galerie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Alternativa – kulturní institut Zlín, Památník Tomáše Bati, Galerie Horizont, Velkokavárna Gulliver, Filmový uzel Zlín a Creative Hill College.

Pro akci bude zřízena speciální linka MHD, po které bude jezdit historický autobus a sveze návštěvníky do blízkosti všech míst, na kterých se akce koná.

Akce je realizována s finanční podporou Statutárního města Zlína.

Program Galerijní a muzejní noci ve Zlíně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU | 19.00 – 23.00

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ
HANA MIKULENKOVÁ – FLOW, 1. podlaží budovy 14
Na výstavě Hana Mikulenková představuje především obrazy z posledního roku z cyklu pojmenovaného příznačně Flow. Abstrahovanou exotickou krajinu na těchto plátnech protínají proudy energie a světla.
Komentovaná prohlídka výstavy v 19.00 hod.

JAN HONSA (1876–1937) – SAMOTÁŘ SE SRDCEM VENKOVANA, 1. podlaží budovy 14
Výstava je věnována malíři a grafikovi Janu Honsovi, který studoval v proslulé krajinářské škole Julia Mařáka na pražské Akademii.
Komentovaná prohlídka výstavy v 20.00 hod.

DOMINIK FEY – STAVITELEM NA PŘELOMU DOBY, 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet,
Výstava seznamuje s životem a dílem architekta Dominika Feye (1863–1950), který svými stavbami výrazně zasáhl do podoby pomalu se proměňujícího Zlína na konci 19. stol. – například realizací budovy Záložny a měšťanské školy (dnes Zlínský klub 204).
Komentovaná prohlídka výstavy ve 21.00 hod.

STÁLÁ EXPOZICE PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ, 2. podlaží budovy 14
Výtvarně divadelní dílny pro děti, 1. a 2. podlaží budovy 14,
Cukrárna - výroba cukroví z papíru
Socha Kubík - hledání těžiště sochy/pohybu
Průlezka - „procházení barvami“ v prostoru s nástrahami a nataženými barevnými provázky

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ
STÁLÁ EXPOZICE – PRINCIP BAŤA: DNES FANTAZIE, ZÍTRA SKUTEČNOST, 3. podlaží budovy 14
Prohlídka expozic, výstavka miniatur obuvi, dílnička zhotovení papírových modelů bot.

FRANTIŠEK BARTOŠ – PEDAGOG, JAZYKOVĚDEC, ETNOGRAF, 5. podlaží budovy 14
Samoobslužné pracovní listy.

HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE, 1. podlaží budovy 14
Výstava věnovaná životu a dílu oblíbené české malířky, ilustrátorky a designérky Marie Fischerové-Kvěchové.
Večer na téma “Broučci” – čtení Karafiátových Broučků, dílna pro děti - výroba světlušek na niti, entomologická krabice s odborným výkladem.
Komentovaná prohlídka v 19.30 hod.

ZÁZRAČNÉ OČI A RUCE LUDVÍKA KADLEČKA, 1. podlaží budovy 14
Originály výtvarných scén animovaného seriálu Ferda mravenec od jednoho z předních autorů zlaté éry zlínského animovaného filmu.

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ
Provoz knihovny prodloužen do 21.00 hod.

14|15 BAŤŮV INSTITUT
Soutěž pro děti, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, 19.00–22.00
DDM Astra – Malování na obličej, kavárna, 19.00–21.00
Výroba buttonů, kavárna,19.00–21.00
Dětský tvořivý koutek, fotokoutek, kavárna,19.00–22.00
Hudební kapela Jasno, kavárna,19.00–23.00
Multimediální zábava v podání Střední školy filmové, multimediální a počítačových technologií, s. r. o., předsálí budovy 15, 19.00–21.00
Křídové malování budíků na platformu, platforma,19.00–22.30
Videomapping, platforma, ve 22.30 hod

reklama

autor: PV

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

ceny energií

Můžete už konečně jasně říci, o kolik nejen příští rok, ale i do budoucna, porostou ceny energií. Vy totiž stále tvrdíte, že to bude maximálně v řádu jednotek procent, ale kdykoliv není spřízněn z vládou, a tím nemyslím jen opozici, ale třeba i odborníky, energetický úřad tvrdí, že to bude řádově ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Klimatické podmínky zastavily rekonstrukci parkoviště v Kratochvílově ulici

10:32 Prostějov: Klimatické podmínky zastavily rekonstrukci parkoviště v Kratochvílově ulici

Sněhem zasypané parkoviště v centru Přerova, které mělo do 10. prosince projít celkovou rekonstrukcí…