Zlín: Město se chystá rozšířit chystré technologie o navigační parkovací systém

06.04.2019 16:55 | Zprávy
autor: PV

Informace o obsazenosti parkovišť v reálném čase, inteligentní závorový systém, inteligentní dopravní systém na ulicích ve vybraných lokalitách, modernizace a rozšíření funkcí informačních tabulí umístěných na vjezdech do města… Radnice se chystá vybudovat navigační parkovací systém, který rozšíří stávající „chytré“ dopravní systémy v krajském městě.Většinu nákladů, které se pohybují ve výši 12 milionů korun, chce pokrýt z evropské dotace, o kterou v nejbližší době požádá.

Zlín: Město se chystá rozšířit chystré technologie o navigační parkovací systém
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.

„Jde o technologie nazývané také Smart-City. Jejich využívání je současný trend a my se k němu hlásíme,“ řekl Michal Čížek, radní pro oblast opravy.

Navigační parkovací systém by byl řízen z dispečinkového pracoviště v areálu Technických služeb Zlín. Kromě již jmenovaných funkcí by zahrnoval i vytvoření systému inteligentního parkování na ulici s využitím chytrých senzorů a videodetekce, závorového systému na parkovištích s propojením na navigační tabule s informacemi o obsazenosti, a řadu dalších technologií. „Ve Zlíně už inteligentní dopravní systémy máme, využívá je například DSZO. Výhodou je, že bychom nově zamýšlené technologie mohli v případě úspěšné žádosti zaplatit z velké části z dotace,“ upozornil radní Pavel Simkovič, který se tímto projektem zabývá.

Informace z plánovaného inteligentního dopravního systému by se daly využít nejen přímo v praxi, ale i v dalších dopravních výzkumech či pro potřeby veřejnosti. „V úvahu přichází například data o parkování. O ty by jistě majitelé vozidel i akademická obec měli zájem. To samé platí i o dalších otevřených datech. I ty chceme dát k dispozici veřejnosti, aby mohly vzniknout smart aplikace,“ prohlásil Jiří Jaroš, člen městské rady se zodpovědností za IT a Smart-City.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žatec: Kulturní léto 2026

13:44 Žatec: Kulturní léto 2026

Město Žatec zve všechny obyvatele i návštěvníky na sérii letních akcí Kulturní léto 2026, která běhe…