Ve stavebním povolení z roku 2008 má investor výslovně formulovanou podmínku, že v případě rekonstrukce budovy musí reliéf šetrně sejmout a uplatnit jej v interiéru budovy. „Těžká technika reliéf poničila. Naštěstí nás na tento postup upozornili občané, takže městská policie přivolala na místo památkový úřad, který práce okamžitě zastavil. Nyní už koná státní správa. Musím přiznat, že jsem z tohoto způsobu jednání investora velmi rozčarovaný,“ prohlásil primátor Miroslav Adámek. Dodal, že na to, aby odstraňování reliéfu nepokračovalo a zejména se neztrácely již odlomené úštěpky, dohlíželi strážníci i prostřednictvím kamerového systému.
Památková péče bude nyní zkoumat, zda byl spáchán přestupek či správní delikt proti památkovému zákonu. „V případě, že se vinu podaří prokázat, lze uložit sankci až ve výši dva miliony korun. Prozatím jsme se ve shodě s investorem zaměřili na zastavení práce a nalezení šetrného postupu pro sejmutí reliéfu, ke kterému přizveme Národní památkový ústav,“ uvedla Kateřina Pešatová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče magistrátu.
Souhlas s šetrnou demontáží plastiky vydala památková péče již v roce 2007. Současně investor přijal podmínku, že reliéf umístí v interiéru objektu. Osoba investora se však od roku 2007 změnila a současné stavební práce objednává Moravský peněžní ústav. „Závazky jsou však platné i pro něj,“ upozornila Kateřina Pešatová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV