Znojmo: Léto nabídne moře koncertů, divadelních představení, párty u rotundy i program pro děti

23.6.2022 10:48 dop. | Tisková zpráva

„Máme před sebou další turistickou sezónu, od které máme veliká očekávání. V posledních dvou letech u nás vzrostla návštěvnost téměř o třetinu, a tomu se také snažíme přizpůsobit nabídku atrakcí i akcí. Za důležité považujeme vybudování nového turistického informačního centra Louka u Louckého kláštera, které je také vstupní branou do interaktivní výstavy Trnkova Zahrada, kam by měly zavítat všechny děti mířící do Znojma,“ zve Jakub Malačka, starosta města Znojma.

Znojmo: Léto nabídne moře koncertů, divadelních představení, párty u rotundy i program pro děti
Foto: Znojmo
Popisek: Znojmo

Prvním červencem začíná letní maraton plný multižánrových koncertů, divadelních představení, tematických prohlídek a dalších programových bodů. „Znojemské kulturní léto připravujeme tak, aby si Znojmák nebo přijíždějící návštěvník mohl každý den vybrat to, co je mu blízké. Nebudou chybět dnes už tradiční hradební pondělky pro děti, hudba u rotundy a také cimbálové muziky u Enotéky, pro které připravujeme novou scénu v prostoru bývalé loupežnické věže na ulici Hradní. Je pro nás důležité propojit kulturní program s turistickou nabídkou, protože nám minulé sezóny jasně ukázaly, že se Znojmo stává stále atraktivnějším a navštěvovanějším cílem,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

 

Hradební pondělky budou patřit dětem

Pokud budete po náročném prázdninovém víkendu hledat odpočinkový program, měli byste s dětmi zavítat do Jižního hradebního příkopu a užít si od dopoledních hodin Hradební pondělí. Celodenní program pro děti nabídne pohádkové vystoupení, ukázku dravého ptactva, střelbu z luku, přehlídku zbraní a zbroje, historické vojenské ležení a šermířské souboje. Hradební pondělí začíná vždy v 10 hodin a doplňuje tak tematickou prohlídku hradebního opevnění, na kterou se mohou návštěvníci vydat od dubna do října denně v 9.30 a 13.30.

Prázdninový chill out u rotundy a cimbálové muziky u Enotéky

Výhledy na údolí řeky Dyje, víno, letní drinky a atmosféru lepší jak u moře doplní hudební scéna u rotundy sv. Kateřiny, na kterou se během léta program zaměří hned dvakrát. Středa představí minifestival s názvem Playáda a další koncerty menších hudebních těles. Těšit se můžete na interprety jako je znojemská kapela Johan V., něco něco, HangOver, Megafon, Valley Dolls, Jitka Baštová s akordeonem a další. Každý pátek pak bude patřit večerům s DJs. Od 19 hodin rozjede letní párty u rotundy DJ Martin Gabi a DJ Luboš Holzbauer.

Jedna z novinek letošního programu je scéna u Enotéky v prostoru bývalé loupežnické věže, která nabídne krásné prostředí historických budov pivovaru. Na scéně se každé úterý představí cimbálové muziky, a to nejen ze Znojemska, ale také z dalších regionů. Těšit se můžete na Cimbálovou muziku Antonína Stehlíka, CM Dyjavan, CM Lašár, CM Grossianka nebo CM Brněnský Čárový Orchestr.

Divadelní představení

Pravidelnou součástí léta ve Znojmě jsou také divadelní představení. Jednotlivé hry diváci zhlédnou na nádvoří znojemského podzemí na Slepičím trhu, v hradebním příkopu u Střelniční věže a nově také v rajském dvoře u Centra Louka (Stará škola u Louckého kláštera). Program nabídne znojemský Divadelní spolek Rotunda s rytířskou komedií Ženichové, hudební komedii Velké prádlo na Špilberku Divadla 2-15 a představení jednoho herce Mistero Buffo v podání Radima Schwaba.

 

Ponocný v centru města

O jedinečnou atmosféru nočního historického centra se postará ponocný. Osobnost, která měla v dávných dobách za úkol držet stráž města v čase, kdy jeho obyvatelé spí, je známá spíše z pohádek a pověstí. Ve Znojmě bude ohlašovat večerku pravidelně v pondělí, středu a pátek ve 21 a 22 hodin. Jeho trasa povede od turistického informačního centra na ulici Obrokové přes Masarykovo náměstí, na ulici Mikuláškou k ulici Přemyslovců na Václavské náměstí a nakonec zpět na ulici Obrokovou.

Jezdecké představení na nádvoří hradu

Ve čtvrtek 18. srpna se v 17 a 19 hodin na nádvoří znojemského hradu odehraje představení Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Diváci se mohou těšit na atraktivní jezdecké výkony, kaskadérské kousky, letos pod názvem Mušketýři na Znojemském hradě. Právě Štvanci patří k nejvýraznějším kaskadérským souborům, což dokazuje několik filmových spoluprací u nás i v zahraničí, ale například také účinkování v průvodu a turnajích na Znojemském historickém vinobraní.

Letní program nabídne také spoustu dalších kulturních akcí jako třeba Slavnosti okurek, Znojmo žije divadlem, Hudební festival Znojmo nebo Šramlfest. Podrobný program najdete už nyní na webu Znojemské Besedy nebo v tištěné podobě na TIC Obroková a TIC Louka.

Trnkova Zahrada v Louckém klášteře

Putovní interaktivní výstavu plnou fantazie můžete od května do září navštívit v Louckém klášteře ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy ilustrátora Jiřího Trnky, a nabízí tak dětem i dospělým netradiční setkání na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Přijďte prožít příběh Zahrady na vlastní kůži.

Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, neboť i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Unikátní projekt spojuje umění s novými technologiemi, a nabízí tak originální audiovizuální zážitek.

Samotní autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi, hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy. Prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí ožívají převážně zvířecí obyvatelé magické zahrady. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou. Interaktivní výstava je určena dětem, dospělým, školám i školkám, a proto je zde běhání, skákání a prolézání dovoleno!

Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. “Přípravy byly náročné, protože jsme výstavu umístili do prostor, které se běžně nevyužívali a patří k těm zpustlejším, které klášter nabízí. O to více je ale výstava lákavější, “ komentuje František Koudela. Kromě expozice samotné nabídneme také další doprovodný program. Připravujeme výtvarný ateliér, scénická čtení, komentované prohlídky, speciální program pro školy a školky i kavárnu. Nabídneme také projekce filmů, na kterých spolupracoval Jiří Trnka. Ty budou k vidění v GaP / Galerii a Prostor, kde bude možné zakoupit knihy s ilustracemi Jiřího Trnky.

Výstava je otevřena od května do září, každý den od 10 do 18 hodin. Vstupní bránu tvoří nové Turistické informační centrum v Centru Louka, na adrese Loucká 25. Před areálem návštěvníci najdou také parkoviště. Informace o provozu a vstupném najdete ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Břeclav: MHD ve městě není v ohrožení

11:48 Břeclav: MHD ve městě není v ohrožení

Břeclavští zastupitelé podpořili uzavření dodatku ke smlouvě s provozovatelem MHD.