Znojmo: Práce v areálu pivovaru jsou u konce

16.12.2019 17:31

Revitalizace veřejného prostranství v areálu bývalého pivovaru – jedna z největších investic roku – je u konce. Ulice Hradní je po třech letech opět zadlážděná a vstup do ní zdobí se zrenovovaná brána.

Znojmo: Práce v areálu pivovaru jsou u konce
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo

Práce v areálu pivovaru se rozběhly v roce 2017, kdy se stavbaři pustili do budování inženýrských sítích a současně i archeologové do náročného archeologického průzkumu. Letos přišla na řadu další investice, a to kompletní revitalizace veřejného prostranství.

„Areál pivovaru je v samém jádru našeho historického města a v přímém sousedství rotundy sv. Kateřiny a znojemského hradu. Jsem moc rád, že jsme náročnou rekonstrukci veřejného prostranství zvládli a že areál je zase o něco krásnější,“ říká starosta Jan Grois.

Revitalizace zahrnovala nové zadláždění, vybudování pítka, demolici nadbytečného přístavku a výsadbu zeleně a stromů. Kromě toho je již osazený nový mobiliář a vstup do areálu vyšperkovala zrenovovaná hlavní brána a nosné sloupy. Na dokončení ještě čeká veřejné osvětlení.

Zajímavostí nového povrchu je vyznačení půdorysu Loupežnické věže, jejíž základy byly objeveny v rámci archeologického průzkumu. Osmihranná románská Loupežnická věž byla až do roku 1892, kdy se zřítila, významnou dominantou města. Zvýrazněny jsou i půdorysné stopy brány znojemského přemyslovského hradu a četné informační plotny, které označují jednotlivé budovy areálu.

Do rekonstrukce veřejných ploch v areálu pivovaru město investovalo přibližně 14 milionů korun.

O rozvoj areálu pivovaru, který je nejen svou polohou v bezprostřední blízkosti rotundy sv. Kateřiny považován za jedno z nejatraktivnějších míst ve městě, se radnice snaží od roku 2010, kdy se stala jeho majitelem. V roce 2015 tu provoz zahájil Znojemský městský pivovar, o dva roky později zde město ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a společností Heineken otevřelo Expozici pivovarnictví. Letos se areál kromě nových povrchů dočkal i dalšího nového provozu: Společnost Vinotrh tu otevřela Enotéku znojemských vín – vinnou galerii s kavárnou. V příštím roce hodlá Znojemský městský pivovar na jaře otevřít velkou zahrádku a na podzim i vlastní pivovarskou restauraci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Veřejné projednání strategie kultury a kreativních průmyslů

11:48 Olomouc: Veřejné projednání strategie kultury a kreativních průmyslů

Zajímá vás budoucnost kultury ve městě a rádi byste se o této problematice dozvěděli něco víc? Pak p…