Událost připomněla nutnost lépe chránit a podporovat whistleblowery. Tedy ty, kteří veřejně upozorní na nepravosti ať už ve státních firmách nebo ve veřejném sektoru. Pomáhají odhalovat systémové nedostatky a jejich přínos pro společnost je nezpochybnitelný. Piráti se proto domnívají, že by tato otázka měla být řešena jak na národní úrovni, tak i na úrovni Evropské unie.
V daňových rájích zmizelo z České republiky dle Transparency International za posledních 8 let až 244 miliard korun. Jsou to peníze, které vznikly v České republice, a z kterých měly být odvedeny daně českému státu. Piráti proto prosazují, aby se problematika daňových rájů řešila na mezinárodní úrovni (EU, OECD). Společný a účinný tlak může přinutit státy označované jako daňové ráje, aby přestaly být výhodnými destinacemi pro operace, které jsou sice formálně v souladu se zákonem, ale budí oprávněné pochybnosti. Spolu s tím je ovšem třeba řešit také příznivější nastavení legislativy a odpovědně nakládat s veřejnými prostředky. Tak, aby se u legálního podnikání minimalizovala potřeba odcházet do daňových rájů, nebo jinak optimalizovat odvody.
„Ať už na pozadí úniku informací stojí kdokoliv a nehledě na to, proč se tak stalo a komu to může prospět, daňové ráje jsou obecně problematický fenomén. Věc má několik rozměrů. Náš systém v souvislosti s výběrem daní nakládá na ty nejdrobnější podnikatele stále více povinností, které hraničí s šikanou. Plete na ně bič typu EET či průběžné DPH a vnucuje jim zodpovědnost za nenaplňování státního rozpočtu. Zatímco se největší hráči, jakými jsou Tykač či Kellner, jejichž jména se spolu s dalšími přibližně 250 občany ČR v souvislosti s únikem objevují, jen smějí nebo promýšlejí se svými lobbisty a PR poradci další protitahy,“ poukazuje na problematiku skutečného krácení daní předseda Bartoš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV