Piráti: Kauza Panama Papers potvrdila, co jsme již tušili

08.04.2016 21:59 | Zprávy

V investigativní žurnalistice došlo ke skutečně pirátskému činu. Únik dat advokátní kanceláře Mossack Fonseca odkryl informace o desítkách politiků a dalších vlivných osobnostech v zemích po celém světě včetně České republiky, které svůj majetek ukryly do daňových rájů. Kauza známá jako Panama Papers poukázala na mnoho neduhů, na něž Piráti dlouhodobě upozorňují. Piráti uzkazují panu ministrovi Babišovi, kde má hledat skutečné daňové úniky.

 Piráti: Kauza Panama Papers potvrdila, co jsme již tušili
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

Událost připomněla nutnost lépe chránit a podporovat whistleblowery. Tedy ty, kteří veřejně upozorní na nepravosti ať už ve státních firmách nebo ve veřejném sektoru. Pomáhají odhalovat systémové nedostatky a jejich přínos pro společnost je nezpochybnitelný. Piráti se proto domnívají, že by tato otázka měla být řešena jak na národní úrovni, tak i na úrovni Evropské unie.

V daňových rájích zmizelo z České republiky dle Transparency International za posledních 8 let až 244 miliard korun. Jsou to peníze, které vznikly v České republice, a z kterých měly být odvedeny daně českému státu. Piráti proto prosazují, aby se problematika daňových rájů řešila na mezinárodní úrovni (EU, OECD). Společný a účinný tlak může přinutit státy označované jako daňové ráje, aby přestaly být výhodnými destinacemi pro operace, které jsou sice formálně v souladu se zákonem, ale budí oprávněné pochybnosti. Spolu s tím je ovšem třeba řešit také příznivější nastavení legislativy a odpovědně nakládat s veřejnými prostředky. Tak, aby se u legálního podnikání minimalizovala potřeba odcházet do daňových rájů, nebo jinak optimalizovat odvody.

„Ať už na pozadí úniku informací stojí kdokoliv a nehledě na to, proč se tak stalo a komu to může prospět, daňové ráje jsou obecně problematický fenomén. Věc má několik rozměrů. Náš systém v souvislosti s výběrem daní nakládá na ty nejdrobnější podnikatele stále více povinností, které hraničí s šikanou. Plete na ně bič typu EET či průběžné DPH a vnucuje jim zodpovědnost za nenaplňování státního rozpočtu. Zatímco se největší hráči, jakými jsou Tykač či Kellner, jejichž jména se spolu s dalšími přibližně 250 občany ČR v souvislosti s únikem objevují, jen smějí nebo promýšlejí se svými lobbisty a PR poradci další protitahy,“ poukazuje na problematiku skutečného krácení daní předseda Bartoš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.