Adámková: Bezpečnost v nemocnicích

12. 3. 2019 9:52

Vyjádření k situaci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady

Adámková: Bezpečnost v nemocnicích
Foto: Archiv VA
Popisek: MUDr. Věra Adámková

Naše zdravotnická zařízení jsou chápána jako ostrovy bezpečí a pomoci, Pro zabezpečení komfortu nemocných a jejich rodin jsou v naprosté většině provozována jako otevřená.

Konference „Radikalizace, terorismus a ochrana obyvatelstva, která se dotýkala i bezpečnosti zdravotnických zařízení, proběhla 28. 2. 2019 pod záštitou Výboru pro zdravotnictví PSP. Bezpečnost provozu, nemocných i personálu ve zdravotnických  zařízení byla velmi odborně diskutována a patří k vysoce aktuálnímu tématu evropského zdravotnictví. Musíme si uvědomit, že náš režim v nemocničních zařízení, který je svým otevřeným provozem velmi příznivý pro uživatele, s sebou nese některá rizika, která se, bohužel, potvrdila 8. 3. 2019 střelbou pacienta ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Starší pacient střílel na oddělení nemocnice a vážně zranil dva další pacienty, z nichž jeden, dle sdělení medií, svému zranění podlehl. Je třeba najít vyvážený způsob, při zachování všech práv jednotlivce, jak zajistit ve zdravotnických zařízeních bezpečnost. Tato tragická událost nás nutí k zamyšlení, jak zlepšit celý systém bezpečnosti zdravotnických zařízení a ochránit pacienty a personál před podobným jevem. Personál zdravotnických zařízení nemůže prohlížet osobní věci nemocných (to je samozřejmé), tedy ani jejich zavazadla, která si do nemocnice přinesou. Náhodným jevům tohoto druhu se dá proto bránit jenom velmi obtížně, přesto však zajištění bezpečnosti pro nemocné a jejich ošetřující personál musí být prioritní. V tomto případě nedošlo k větší tragédii jen díky velké duchapřítomnosti a osobní odvaze dvou zdravotních sester, kterým se podařilo střelce odzbrojit. Neznám tyto dvě zdravotní sestry, ale je třeba jejich zásah velmi ocenit, protože mohly být, a s velkou pravděpodobností také byly, ohroženy na zdraví (či dokonce na životě). Přesto chránily zdraví a život ostatních pacientů.

Chci těmto zdravotnicím poděkovat, mají můj obdiv.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: Jednostranná vojenská operace destabilizuje mírový proces v Sýrii

22:23 Ministr Petříček: Jednostranná vojenská operace destabilizuje mírový proces v Sýrii

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal v pondělí 14. října 2019 v Lucemburku s dalšími …