Dohromady jsem sama nebo spolu s kolegy z TOP 09 předkládala 16 návrhů zákona. Mimo jiné jsem podepsaná také pod poslaneckou novelou zákona o Registru smluv, který byl koncem minulého roku definitivně schválen. Tím jsem splnila jeden z předvolebních slibů, kterým jsem se zavázala u voličů mimo jiné i skrze iniciativu Rekonstrukce státu. Ne všechny v minulých letech předložené návrhy se však stačily projednat. Například můj návrh „prarodiče na rodičovské“ na své projednání teprve čeká. K němu navíc brzy přidám další návrhy týkající se rodinné politiky, které si dávají za cíl umožnit snadnější vybalancování rodinného a pracovního života.
Na tvorbě zákonů se však podílím i prostřednictvím pozměňovacích návrhů, které jsem dohromady předložila čtyři. Například v ústavně právním výboru si našel podporu pozměňovací návrh, který nesouhlasí s rozšířením pravomocí Veřejného ochránce práv o možnost podávání žalob ve veřejném zájmu.
Důležitou roli v rámci schvalování zákonů v Poslanecké sněmovně hraje tzv. zpravodaj. Ten detailně prostudovává předkládanou novelu, seznamuje s ní poslance a členy výborů, navrhuje hlasovací proceduru, zkrátka je jakýmsi průvodcem návrhu zákona v průběhu jeho schvalování. Takto zpravodajuji dvě novely, mimo jiné i již zmíněnou novelu zákona o Veřejném ochránci práv. Svého zpravodaje mají také výbory, kde jsem byla dohromady zpravodajkou deseti sněmovních tisků – například u každoročních Zpráv o stavu lidských práv, nebo u návrhů rozpočtů a státních závěrečných účtů Úřadu vlády ČR.
Ne vše je však nutné řešit zákonem. Koncem minulého roku se na mě obraceli rodiče malých dětí, kteří si přichází na úřady práce požádat o rodičovský příspěvek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV