Andrle (Úsvit): Euro, ano či ne?

09.04.2014 11:33

Otázka zavedení společné měny euro je palčivým tématem posledních let. Přináší sebou práva a povinnosti, které jsme ochotni akceptovat? Nejedná se jen o nepodstatné výhody na úkor ekonomiky a suverenity našeho státu?

Andrle (Úsvit): Euro, ano či ne?
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Bývalý poslanec za hnutí Úsvit-NK Augustin Karel Andrle Sylor.

Mým cílem je zpřístupnit občanům ČR co nejvíc informací ohledně přijetí eura, aby mohli následně sami prostřednictvím referenda rozhodovat o budoucnosti naší země.

Stoupenci eura vyzdvihují pozitiva společné měny EU, které již z médií dobře známe. I můj malý syn by dokázal některé z nich sám jmenovat. Například, že odpadá nutnost při zahraničních cestách do eurozóny měnit hotovost. Euro přináší také snazší porovnávání cen a další výhody plynoucí ze zlevnění (zjednodušení) mezinárodního obchodu – zlevnění vývozu…? Sníží se ceny mezibankovních transakčních poplatků atd.

Je skutečnost opravdu tak růžová jakou ji prezentují?

Společná měna by nám přinesla i ne zrovna zanedbatelné povinnosti. Mezi ty patří třeba nezbytnost přispívat do Evropského záchranného balíku - „Eurovalu“.

Naše země se musí dle Smlouvy o Evropské unii a Smlouvy o fungování Evropské unie (Lisabonská smlouva) připojit k zemím platícím eurem, tj. do eurozóny. Naštěstí v našem závazku plynoucí z této Lisabonské smlouvy není časové ujednání.

Pokud se Česko připojí k euru a stane se tímto součástí eurozóny, přijde však o vlastní monetární politiku (kompetence České národní banky přejdou na Evropskou centrální banku). Současně budeme muset přispívat do výše uvedeného „Eurovalu“ a finančně podporovat státy, které nemají dostatečnou rozpočtovou disciplínu a díky populistickým vládám zadlužovali státní kasu.

V těžkých dobách finanční nestability, recese, schodkových veřejných financí a vysoké státní zadluženosti jsou pro náš stát další výdaje přinejmenším rizikové. V mediálních politických debatách o zavedení eura však nebývají tyto aspekty často zmiňovány.  

O přijetí eura a tedy vstupu do eurozóny by podle mého názoru neměli rozhodovat politické špičky, neb nemají od lidí v České republice k tomuto mandát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

16:14 Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pražskému metru.