Jak se financuje americký sen
Když už má člověk skvělý a neotřelý podnikatelský nápad, potřebuje mít i peníze. Jak se podařilo získat peníze americkému Facebooku, který má dnes téměř 1,2 miliardy uživatelů, čistý roční zisk $ 53 milionů a 5300 zaměstnanců? Docela snadno. Facebook vznikl v únoru 2004. Prvních $500,000 na rozvoj dostává Facebook od Petera Thiela už na začátku července téhož roku. Peter Thiel od Marka Zuckerberga dostává 10,2% podíl a místo v radě. V prosinci slaví Facebook miliontého uživatele a v květnu 2005 Peter Thiel a Accel Partners investují do Facebooku $12.7 milionů.
Evropani si jezdí pro peníze na rozvoj svých firem do US
Víte, že Skype pochází z Evropy? Má přes 663 milionů registrovaných uživatelů a v roce 2011 si Skype koupil Microsoft za 8,5 miliardy dolarů. Vyvinulo ho v srpnu 2003 skandinávské duo- Dán Janu Friis a Švéd Niklas Zennström. Niklas zpětně hovoří o tom, že sehnat peníze pro rozjezd bylo nesmírně těžké. Kde nakonec uspěl? Za oceánem. Peníze mu dal Bill Draper. Dneska už má Niklas vlastní společnost Atomico, která podporuje nové rozjíždějící se projekty.
V Evropě se bojíme investovat do start-upů
V celé Evropě se do 2900 start-upů prostřednictvím rizikového kapitálu investovalo 3,2 mld EUR. Poměr těchto investic na HDP je v ČR 0,003 %. Šampionem je teď Maďarsko, kde se do rizikovějších projektů vloží 0,065 %. Pro srovnání v USA se rizikové investice pohybují mírně pod 0,2 % HDP. Díky nim vzniklo necelých 12 milionů pracovních míst (11 % amerických pracovních míst v soukromém sektoru).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lenka Jaklová, TOP 09