AntiCovid tým: Je na čase zrušit pandemický stav

17.06.2021 20:48

Incidence nemoci covid-19 nadále klesá, což znamená, že situace se vrací k normálu. Koalice SPOLU tak požaduje debatu o tom, zda je nadále nutné prodlužovat pandemický stav. Odborný AntiCovid tým zároveň vyzval vládu, aby nejpozději do konce tohoto školního roku jasně řekla, jak bude probíhat výuka na podzim. Odborný tým požaduje i jasné instrukce pro dětské tábory. Opakované testování dětí i během trvání tábora je podle názorů odborníků nesmysl.

AntiCovid tým: Je na čase zrušit pandemický stav
Foto: ODS
Popisek: AntiCovid tým

„Je nasnadě začít jednat o konci stavu pandemické pohotovosti. Pokud chceme konat na základě přesných dat od ministerstva zdravotnictví, a nikoliv na základě náhody, pak je otázka konce pandemického stavu nasnadě. A to nejlépe už zítra, kdy o tom bude na plénu Sněmovny ministr zdravotnictví informovat,“ uvedl na tiskové konferenci AntiCovid týmu předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

„Vláda za poslední týden třikrát změnila podmínky pro testování dětí na letních táborech. To znamená obrovskou komplikaci pro tisíce dobrovolníků, kteří na táborech děti vedou, a desetitisíce dětí a jejich rodičů. Proto vyzýváme ministerstvo, ať konečně udělá jasno, ale ať je jasno s jednoduchými pravidly, která lze dodržovat. Není přeci možné, aby končilo testování ve firmách, ale děti v kolektivech uprostřed přírody měly povinnost se po týdnu přetestovat. Takové komplikace ve chvíli, kdy jsou počty nakažených v zemi na desítkách, nedávají žádný smysl,“ říká místopředseda ODS Martin Kupka.

„Uvítali jsme, že se žáci vrátili do škol. Zároveň je ale nutné myslet na září a nový školní rok. Je potřeba, aby byly školy na nový školní rok opravdu připravené. Je pro nás nepřijatelné, jak ze stránky finanční, tak organizační, aby byli ředitelé celé prázdniny v nejistotě, jakým způsobem začne v kontextu covidové situace v září výuka. Žádáme vládu, aby do 30. června informovala ředitele, jak bude nový školní rok vypadat. Není možné říct, ať si to každý ředitel řeší sám,“ vyzval vládu lidovecký poslanec Marek Výborný.

„Kultura patří mezi covidem nejpostiženější oblasti. Vláda stále nesmyslně vyžaduje, aby pořadatelé kulturních akcí kontrolovali, zda mají návštěvníci platný test nebo potvrzení o očkování či prodělané nemoci, přičemž například v restauracích je taková povinnost přenesena na zákazníka. Tyto podmínky by se měly jednoznačně srovnat, aby nebyli pořadatelé nadále zatěžovaní. Vyzýváme vládu také k tomu, aby myslela kompenzacemi na ty, kteří letos nemohou pořádat letní festivaly, a přijít s jasným plánem, kterým se budou kulturní akce řídit od září,“ říká místopředseda ODS Martin Baxa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Pravidla pořádání dobročinných sbírek zjednodušit

16:02 Skopeček (ODS): Pravidla pořádání dobročinných sbírek zjednodušit

Pravidla pořádání veřejných sbírek by se měla zjednodušit a oprostit od zbytečné byrokracie.