Babák (Republika): Stát jako firma? Konkurzu se snad nedočkáme, pane Babiši

23. 3. 2014 22:24

Likvidace vysokých státních úředníků na ministerstvech pokračuje. Od ledna zvládli noví ministři, zejména z řad ANO, vyměnit přes sto padesát náměstků, ředitelů a vedoucích. To už není pouze o neschopných. Je to o každém, kdo je nepohodlný, na jehož místo nastoupí loajální zaměstnanec Babišovy firmy...

Babák (Republika): Stát jako firma? Konkurzu se snad nedočkáme, pane Babiši
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Babák
reklama

Je to čím dál víc do očí bijící. Ministr někoho vyhodí a na jeho místo vzápětí nastoupí člověk, který je napojen na jedno hnízdo. Hnízdo jménem Agrofert. A pokud není z Agrofertu, je poplatný zájmům ministra financí Babiše. Nebo je snad normální, aby byl ministrem životního prostředí exředitel Lovochemie Richard Brabec nebo ve vedení Českých drah Daniel Kurucz, exředitel Synthesie? Jen pro pořádek, obě firmy jsou součástí Babišova Agrofertu. Těch Babišových zaměstnanců je samozřejmě víc. Jistě, je zapotřebí zachovat řepku na polích, dotace Babišovým zemědělským firmám, podchytit majetky a zabezpečit aktuální Babišovy zájmy v českých lesích. Jak jinak si vysvětlit výměnu úspěšného ředitele Vojenských lesů a statků, druhého největšího lesnického podniku v zemi.

Hrozba paralýzy státní moci a chodu ministerstev je naprosto hmatatelná. Zkušení jsou houfně likvidováni, aby na jejich místo nastoupili amatéři, neschopní pochopit elementární záležitosti. O tom se mohl národ přesvědčit ve středečních Událostech ČT, kde Babišova náměstkyně pro daně Simona Hornochová obhajovala opatření, směřující v duchu Kalouskových experimentů ke genocidě živnostníků v Čechách. Ani po opakované otázce moderátora nebyla schopna pochopit, že další sankce proti živnostníkům, v tomto případě snížení výdajových paušálů, může způsobit zvýšení nezaměstnanosti. Nezaměstnanost se podle náměstkyně ministra financí živnostníků netýká. Nejsou to prý zaměstnanci. Tomu říkám „profesionál“ na svém místě...

Pro mnoho živnostníků může být takové opatření likvidační. To ale samozřejmě nikomu nevadí. Ani sociální demokracii, která živnostníky považuje za příživníky, ani Babišovcům, pro něž jsou živnostníci obtížným hmyzem a konkurencí. Jen do nich, však oni to vydrží. Neměl by stát takové lidi, kteří se snaží postarat sami o sebe, spíš podporovat?

Firmu, která by vyhnala všechny zkušené, by to stálo existenci, nebo alespoň značné ztráty. A co stát? Kolik to bude stát nás všechny? Toto má být ono Babišovo okřídlené „stát jako firma“? Doufám, že ji ministr Babiš nepřivede svým klientelismem do konkurzu. Likvidace náměstků a ředitelů za každou cenu bude ale mít ještě jiný neblahý efekt. Mnoho schopných tato praxe odradí a v zájmu vlastního přežití rozhodně nevstoupí na „personální střelnici“, kde hrozí, že s příchodem nového mocipána – ministra budou bez ohledu na cokoliv vymeteni.

A co je opravdu alarmující? Vzniká komise, jejíž náplní práce bude „likvidace vrcholných úředníků v Čechách“. Vzniká nám snad nová kasta úředníků, která bude žít a kořistit z odvolávání a nestability ve státní správě?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Michal Babák
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sehnal (ODA): Žádného nemorálního postupu jsem se nedopustil

16:02 Sehnal (ODA): Žádného nemorálního postupu jsem se nedopustil

Prohlášení Pavla Sehnala k pondělnímu naočkování.